Gelecek Programlar

 

 

ccca7agcc86dascca7tucc88rkiyeedebiyatc4b1
Çağdaş Türkiye Edebiyatı Kampı

 

Çağdaş Türkiye Edebiyatı Kampı
5-12 Ağustos  Nişanyan Otel, Şirince

Bu programda çağdaş Türkiye edebiyatını farklı yönleriyle inceleyeceğiz. Katılım herkese açık.

 

 

 

 

 

 

31770055_10214597720510947_2891865685862907904_n
Arché – Bizans Tarihi Toplantısı

Arché – Bizans Tarihi Toplantısı
19-26 Ağustos 2018  NMK, Şirince

Bizans tarihi etrafında kurguladığımız 1 haftalık programımız süresince, Türkiye ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden Bizans tarihi ve arkeolojisi alanlarında ihtisas sahibi öğretim üyelerini farklı eğitim seviyelerinden öğrencilerle birlikte Şirince’de ağırlayacağız.

 

 

 

 

path994-6-5
Sanat Felsefesi Kampı

Sanat Felsefesi Kampı
22-28 Temmuz 2018 Tiyatro Medresesi-Şirince

Filozoftan boşalan yeri alan sanatçı ya da Platon’dan beri dillere pelesenk olan, sanatın
yerine geçen felsefe… Felsefenin sanata olan ilgisi sadece bir sanat teorisi üretmek değil, aynı zamanda onun düşünce için ne ifade ettiğini anlamak olmuştur. Peki sanatın felsefeye sunduğu yenilik nedir? Ya da felsefenin, Platon ile başlayan sanat ile olan hesaplaşmasını neden O’na dönüşerek, O’nun dili ve yöntemlerini kullanarak bitirmiştir?

 

 

ekonomi-düzeltilebilir
Ekonomi Kampı 12-19 Ağustos

Arché 2018 Ekonomi Yazokulu
12-19 Ağustos 2018 Nişanyan Otel, Şirince

Bir haftalık ekonomi kampımız süresince ekonomideki yeni gelişmeleri, para politikaları ve iktisadi kalkınmanın gereklerini tartışacak, Türkiye ekonomisini konuşacağız.

 

 

 

 

 

Yeni Microsoft Publisher Belgesi
Cicero Kampı

Arché – Cicero Kampı
28 Temmuz – 4 Ağustos 2018, Tiyatro Medresesi

Programda 1 hafta boyunca Cicero’nun kişiliği ve felsefesi metinleri üzerinden işlenecek. Özellikle ilk günlerde Cicero’nun tam merkezinde bulunduğu geç dönem Roma Cumhuriyeti tarihi ve onun bu süreçlerdeki konumuyla ilgili dersler alacağız. Kamp boyunca Cicero’yu salt filozof olarak ele almakla kalmayıp, devlet adamı, hatip ve hukukçu yönlerini de işleyerek komple birportre ortaya çıkarmaya çalışacağız.

 

 

 

babel2
Milliyetçilik Çalişmaları Yaz Okulu

Milliyetçilik Çalışmaları Yaz Okulu
19-26 Ağustos,  Tiyatro Medresesi

Arché Projesi olarak gündelik hayatımızda etrafımızı oldukça yoğun bir biçimde saran milliyetçilik olgusunu çeşitli perspektiflerden inceleyeceğiz, öte yandan milliyetçiliğe -ve milliyetçilere- dair alandaki pratik tartışmadan sıyrılıp, biraz daha kuramsal bir metot izleyeceğiz.

 

 

Büyük Yazı Posteri (2)
Klasik İyonya Arkeolojisi Kampı


Klasik İyonya Arkeolojisi Kampı

22-29 Temmuz 2018  NMK Şirince 

Arkaik dönemden Roma egemenliğine kadar İyonya coğrafyasının tarihine ve arkeolojisine odaklanacağımız kamp 7 gün sürecek. Bu günlerin 4’ünde bölge üzerine çalışmış akademisyenler tarafından dersler işlenecek. Geri kalan 3 günde ise köyde işlenecek derslerin içerikleriyle bir bütünlük oluşturacak arkeolojik mekanlara geziler yapacağız.

 

 

 

cevirikampmedrese
Çeviri Kampı

Çeviri Kampı
29 Temmuz-4 Ağustos 2018  Tiyatro Medresesi
Günümüzde çeviri nasıl bir etkinliktir? Çeviride neler kaybolur neler korunabilir? Çevirinin aşamaları, dilin imkanları ve sınırları nelerdir? Antik metinler günümüze nasıl bir yolculukla gelmiştir? Kampta boyunca bu tartışmaları detaylı bir biçimde ele alacağız. Çeviriye ilgi duyan ve en az bir yabancı dile hakim herkesin katılımına açık olacak kampta felsefe, edebiyat ve şiir çevirilerine odaklanacağız.

 

 

 

roma-hukuku-kampc4b1-1
Roma Hukuku Kampı


Roma Hukuku Kampı
28 Temmuz- 4 Ağustos 2018  Tiyatro Medresesi

Roma dönemi öncesindeki adalet ve hukuk kavramlarına, Roma’nın sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasi durumlarına, sözlü anlaşmalardan yazılı kanunlara geçişlere kadar geniş bir çerçeve çizmeyi hedefliyoruz.

 

 

 

 

dilbilim.jpg
Dilbilim Kampı 6-12 Ağustos 2018

Arche 2018 Dilbilim Yazokulu
6-12 Ağustos 2018  NMK Şirince

2018 Dilbilim Yazokulunda dilbilim disiplinin karşılaştırmalı dilbilim, nörodilbilim ve sözdizim gibi çeşitli alanlarını inceleyeceğiz.

 

 

 

 

 

 

pericles-hero-H
Tragedya ve Antik Yunan Kültürü Kampı

Arché – Tragedya ve Antik Yunan Kültürü Kampı
12-27 Ağustos 2018 NMK Şirince

Tragedya ve Antik Yunan Kültürü kampı, Arché Projesi olarak son üç yazdır düzenlediğimiz Antik Yunan programlarının bir devamı niteliğinde. 2015 yazında antik çağa geniş bir perspektiften bakmış, Yunan felsefe, tarih ve edebiyatının ana hatlarını incelemiştik. Bunu takip eden iki yaz ise sırasıyla Aristoteles ve Platon’u derinlemesine ele almıştık. Bu yaz, Antik Yunan kültürünün en temel unsurlarından biri olan tragedya geleneğine bir giriş yapacağız

 

aaaaaaaaa
Çağdaş Fransız Felsefesi Kampı

Çağdaş Fransız Felsefesi Kampı
19-26 Ağustos 2018  Tiyatro Medresesi

20 yy.’dan günümüze gelirken büyük oranda Kıta Avrupa’sında felsefe sahnesine hakin olan Fransız Felsefesini, öne çıkna belirli filozoflarla incelemeye çalışan kampın temel tartışma noktası “öznellik” kavramı. Özellikle Nietzsche ve Heiddegger sonrası felsefede büyük rol oynamış bu kavram aynı zamanda bize filozofların farklı projeleri arasında bir bağ kurma şansı veriyor.

 

 

 

 

bilim kamp afiş
Bilim Felsefesi ve Tarihi Kampı 19-26 Ağustos 2018

Bilim Felsefesi ve Tarihi Kampı
(BAŞVURULAR KAPANMIŞTIR)

19 – 26 Ağustos 2018 – NMK Şirince

Bilim Felsefesi bağlamında tarihte ve günümüzde tartışılan problemler ele alınacak olup bilimin doğası, yapısı, kapsamı, yöntemi ve gerçeklikle ilgisini inceleyeceğiz. Bu kampta aramızda olacak değerli akademisyenler: Prof. Dr. Cemal Güzel (Hacettepe Rektör yardımcısı), Prof Dr. Kurtuluş Dinçer (Hacettepe Felsefe Bölüm Başkanı), Prof. Dr. Berna Kılınç (Boğaziçi Üniversite Felsefe), Doç. Dr. Özgüç Güven (İstanbul Üniversitesi Felsefe)