Arkhé'de Bir Gün

Şirince'desiniz. Sabah kalktınız, o gününüz nasıl geçecek?

Hava ısınmadan güne başlıyoruz. Kahvaltıdan hemen sonra mutfaktan bir bardak çay alıp dersliklere dağılıyoruz ve öğle saatlerine kadar dersteyiz. Sabah serinliğinin verdiği zihin açıklığı ile kıran kırana tartıştıktan sonra öğle yemeği için 13:00’da molamız başlıyor.

Gün içerisinde ortak görevlerimiz oluyor; hep birlikte kullandığımız bu kampüsü yaşanabilir tutmak hepimizin sorumluluğu. İlk gün belirlenen grubumuz ile görev alanımıza gidiyoruz. Her grubun günde bir görevi var; bunlar derslik temizliği, mıntıka temizliği, çöp toplama, kahvaltı servisi gibi yarım saat içerisinde bitirilebilen işler. Sizi yoracak ya da sıkacak aktivitelerden ziyade, herkesle tanışmanız için bir fırsat, ve aynı zamanda ortak yaşamın gerekliliklerini öğreten bir deneyim.

Gönüllülerimiz mantı açarken ve yemek servisinde

Öğle molası genelde üç saat, bazen hava sıcaklığına göre dört olabiliyor. Bu aralıkta Şirince’ye gidebilir, kitap okuyabilir, ya da bir zeytin gölgesine sığınıp dinlenebilirsiniz. Bu vakitte ara öğün olarak kek ve çay saatimiz var. Ardından derslerin ikinci oturumu başlıyor!