BEGÜM ALGAN

BEGÜM ALGAN

Anadolu Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimini Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro bölümünde tamamlayan Algan, İstanbul Üniversitesi'nde Felsefe eğitimine devam etmektedir. Bu süreçte birçok özel kurumda oyunculuk, eğitmenlik, ders projeleri kapsamında yönetmenlik yaptı. Tiyatroda çağdaş üretim yöntemlerini multidisipliner üslupla ele alıp; nörobilim ve psikoloji alanlarıyla birleştirip sanatçının yaratım süreçleri üzerine araştırmalar yapmaktadır. Oyunculuk eğitimlerinin beraberinde psikoloji akademileriyle ortak çalışmalar yürüttü, eğitim ve seminerler düzenledi. Alanda yaptığı araştırmalar Evrim Ağacı'nda, Tiyatro... Tiyatro... Dergisi'nde ve Tatavla Performans'da yayımlandı. 

Algan’ın tiyatro ve nörobilim üzerine yaptığı araştırmalar, 2023 yılında Papirüs Yayınları tarafından Beyindeki Gösteri kitabında yayımlandı. Oyuncu ve seyirci arasındaki bağlantıyı konu aldığı eserde tiyatronun belli disiplinlerinin seyirci üzerindeki psikolojik ve nörobiyolojik yansımalarını kaleme aldı. 2023 yılında psikolojik araştırma akademisi olan Oysa Akademi bünyesinde Oysa Sanat Akademi’yi kurdu. Yürütücülüğünü yaptığı atölyelerde multidisipliner sanat çalışmalarına devam etmektedir.

Yayınları: Beyindeki Gösteri- Papirüs Yayınları, Ayna Nöronlar Nedir, Ne İşe Yarar? - Evrim Ağacı, Nörobiyolojik Perspektiften Tiyatro: Oyuncu ve Seyirci Arasındaki Bağlantı - Tiyatro... Tiyatro... Dergisi, Nörobiyolojik Perspektiften Tiyatro: Ayna Nöronların Tiyatroya Etkileri - Tiyatro... Tiyatro... Dergisi, Oyuncu ve Seyirci Arasındaki Büyülü Bağ: Ayna Nöronlar - Tatavla Performans, Nörobiyolojik Perspektiften Tiyatro: Oyuncunun Zihinsel ve Fiziksel Eylemleri - Tiyatro... Tiyatro... Dergisi, Tiyatronun Evrimi: Sahne Sanatlarının Şahı Zaman İçinde Nasıl Değişti? - Evrim Ağacı