Kamp Süresi

4 gün

Tarih

27 - 31 Ağustos 2021

Eğitmenler

4 eğitmen

Zeytincilik Atölyesi

Takdim

Zeytinin üretimini, kimyasını ve tarihini ele alacağımız farklı disiplinlerden eğitmenlerin katılacağı bu kampta zeytinciliğe başlamayı düşünenleri, yıllardır zeytincilikle uğraşanları ve güncel sürdürülebilir üretim yöntemlerini, farklı bakış açılarını ve konunun tarihini öğrenmek ve damak hassasiyetini geliştirmek isteyenleri zeytin üzerine uzmanlaşmış kişilerle bir araya getireceğiz. Teorik ve akademik derslerin yanında üretim tesislerini, zeytinlikleri ve zeytinyağı üretiminin ilk başladığı Klazomenai Antik Kentini gezeceğiz. Antik çağlarda yapılan zeytinyağlı yemekleri denediğimiz farklı üreticilerden zeytinyağlarını tattığımız atölyeler gerçekleştireceğiz. Kampımızı tarihi dokusu, mimari ile ünlü Şirince’deki bir zeytinlikte kurmaya başladığımız Arkhe Kampüsü’nde gerçekleştireceğiz. 

Eğitmenler ve Ders İçerikleri:

Ahmet Uhri | "Zeytin ve zeytinyağının kültür tarihindeki yeri, uygarlık yaratan bitkilerin ilki zeytin"
Aykut Uçar | "Kadim Üretim Havzaları, doğayla uyumlu tarımsal üretim teknikleri ve Kadim Üretim Havzaları'nda zeytin ormanları"
Elif Koparal | "MÖ 6. yüzyıla tarihlenen zeytinyağı işliği tanımlanabilen en eski zeytinyağı üretim tesisi Klazomenai kazıları ve Antik Çağ'da zeytinyağı üretimi"
Zeynep Delen | 
Zeytin neden özel bir ağaç, büyümek için nelere ihtiyacı var? Zeytinin yağı nasıl çıkarılıyor, yağın kalitesini belirlemek için kullanılan standartlar neler? Zeytinyağında kusur varsa tespit edebilir miyiz? Zeytin neden acıdır? Boğazımızı yakıp öksürten zeytinyağı neden çok pahalı oluyor? Zeytinyağı neden sağlıklıdır? Çevremizdeki zeytin ağaçlarının farkında mıyız, zeytincilerle beraber taşıdığımız kültürel mirası koruma ve geliştirme sorumluluğunun farkında mıyız, biz neler yapabiliriz?  
Zeytinlikte dolaşarak, zeytine dokunarak, yağını çıkararak, hayatını zeytinden kazanan insanlarla konuşarak gerçekleştireceğimiz bu modülde bu tür sorulardan başlayarak tartışacağız, sohbet edeceğiz. Basit deneyler yapacağız, zeytinyağı tadacağız, molekül modelleriyle oynayarak zeytinyağının başına gelen kimyasal olayları en basit şekilde görünür, anlaşılır kılmaya çalışacağız.

Program:

27 Ağustos günü kampüse varacağız ve akşam yemeği sonrası bir tanışma toplantısı yapacağız ilk oturumumuz 28 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00'da olacak. Cumartesi ve pazar günü Şirince'de dersler ve atölyeler olacak. 30 Ağustos Pazartesi günü Klazomenai Antik Kenti ve Köstem Zeytinyağı Müzesini gezeceğiz. 31 Ağustos günü kamptan ayrılacağız. 

Elif Koparal

2 programı var

Detaylar

Zeynep Delen

1 programı var

Detaylar

Ahmet Uhri

4 programı var

Arkeoloji
Detaylar

Aykut Uçar

2 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.