Kamp Süresi

6 gün

Tarih

30 Haziran - 06 Temmuz 2024

Eğitmenler

4 eğitmen

Arkhé Siyaset Yaz Okulu

(Arkhe'ye geliş 30 Haziran, ayrılış 6 Temmuz'dur)

Batı modernitesinin sarsıldığı, demokrasinin krizde olduğu ve Batı merkezli dünya düzeninin çöküş sürecine girdiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu dönüşüm döneminde, eski düzenin öldüğü fakat yenisinin henüz doğmadığı bir ara süreçte, Türkiye'nin küresel siyasetteki yeri ve demokrasi tarihi üzerine düşünmek büyük önem taşıyor. Cumhuriyetin yüzyıllık serüveni bu bağlamda bize hem tarihsel bir perspektif sunuyor, hem de geleceğe dair ipuçları veriyor.

Bu yaz okulunda dünyada ve Türkiye'de demokrasinin bugünü ve yarınını, Türkiye'nin demokratikleşme tarihini, kurulu olduğu ideolojik zeminin demokrasi ile ilişkisini, mevcut küresel krizleri ve bütün bu portrede Türkiye'yi nereye konumlandırmamız gerektiğini ele alacağız. Sadece mevcut ve geçmiş durumu analiz etmekle kalmayıp, değişen paradigmalar ışığında nasıl bir yarına uyanabileceğimizi tartışacağız.

Türkiye'de demokrasinin durumunu değerlendirirken, AKP iktidarı ile birlikte yaşanan ideolojik evrimi de masaya yatıracağız. Kemalizm ve İslam kavramları çerçevesinde Türkiye'nin geçirdiği ideolojik değişimi, ve bu değişimin demokrasi üzerindeki etkilerini tartışacağız.

Kemalizm'in demokrasi ile bağdaşıp bağdaşmadığını tartışmak, Türkiye'nin geçmişini ve bugününü anlamak açısından kritik öneme sahip; dolayısıyla—Post-Kemalizm ve Post-Post Kemalizm tartışmalarını mercek altına alacağız. Kampı tamamlarken Post-Kemalist bir paradigmanın günümüz Türkiye'sini anlamaya yetip yetmediğini sorgulayacağız. Türkiye için yeni ve inandırıcı bir siyasi hikayenin nasıl oluşturulabileceğine dair fikir teatisinde bulunacağız.

 Bu kamp çerçevesinde cevap arayacağımız sorulardan bazıları:

 • Batı Modernitesi bitiyor mu? 

 • Batı hegemonyasının sonu ve yeni güç merkezleri Türkiye için ne anlama geliyor?

 • Türkiye, Batı-sonrası dünyada nasıl bir rol üstlenebilir?

 • Demokrasinin küresel krizinin ardından; Nasıl bir dünya?, Nasıl bir Türkiye?

 • Yüzüncü yaşını dolduran Türkiye’de demokrasi ne durumda?  

 • Türkiye’de demokratikleşememenin sorumlusu kim?

 • Kemalizm demokrasi ile bağdaşır mı?

 • Siyasal İslam demokrasi ile bağdaşır mı?

 • AKP iktidarının ilk yıllarındaki İslam ile demokrasiyi uzlaştırma projesi neden başarısız oldu? 

 • Türkiye’de ne yanlış gitti? 

 • Türkiye’nin de-demokratikleşmesi durdurulabilir mi?

 • Türkiye için yeni ve inandırıcı bir siyasi hikaye nasıl oluşturulabilir? 

 • Post-Kemalist paradigma, günümüz Türkiye'sini anlamaya yetiyor mu?

Organizatör:

Eren Altuntaş

erenaltuntas123@gmail.com

Batın Kurt

batinkurt17@gmail.com

 

İçerik dışında başvuru ve kayıtla ilgili sorularınız için:

Paydaş Mehmed Gür, paydasmehmedgur@nesinkoyleri.org

İhsan Dağı

1 programı var

Detaylar

İlker Aytürk

1 programı var

Detaylar

Cana Tülüş Türk

1 programı var

Detaylar

Ömer Turan

1 programı var

Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.