Duygu Yılmaz

BioLive - Kurucu Ortak & CEO

 

Gıda Mühendisi ve öğretim görevlisi olan Duygu Yılmaz girişimcilik hayatına atıldıktan sonra ABD’de ve Avrupa’da eğitimler alarak çalışma hayatına hız verdi. Dünyada bir ilk olarak zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretimi ile Yılmaz, kısa sürede çok sayıda uluslararası ödüle layık görüldü.

Yılmaz, Türkiye’de her yıl tonlarca atık olarak çıkan zeytin çekirdeğinin plastik haline getirilip biyoplastik üretiminde kullanılmasını sağlayarak ekonomiye kazandırdı ve yeni istihdam alanlarının oluşmasını sağladı.

Avrupa ve ABD’deki rakip ürünlerinden çok daha iyi özelliklere sahip biyoplastik granül üretimi gerçekleştirirken; gıdaların raf ömrünü arttıran gıda ambalaj projeleri, gıda raf ömrü belirleyici sensörler üzerinde de örnek çalışmalara imza atmıştır.

Çok sayıda projede kalite sorumlusu, proje yöneticisi, eğitmen ve genel sorumlu olarak görev almıştır. Tübitak ve Kosgeb projeleri yürütmüş, çok sayıda yeni girişimciye mentorluk hizmetleri vermiştir ve kadın girişimcileri destekleyen projeler yapmıştır. Bilimsel çalışmalarıyla ABD’de silikon vadisi ve Los Angeles’ta ülkemizi temsil etmiştir ve Uluslararası alanda Temiz Teknolojiler alanında ‘İleri Malzeme 1.lik Ödülü’ almıştır. 2017 yılının ise ‘Türkiye’nin gelecek vaat eden kadın girişimcisi’ seçilmiştir. Yılmaz ayrıca zeytin çekirdeği atığından vegan deri geliştirdi. Gerçek deri üretiminde kullanılan kimyasalların azaltılması ve zeytin atıklarından Suni Deri elde edilmesini amaçlamıştır. Türkiye'nin önde gelen üniversiteleri ile çalışarak patent ve sertifikasyon sürecinde gitmiştir. Son olarak Fortune'da 40 Yaş Altı En Başarılı 40 CEO Ödülü aldıktan sonra Joint Commission International (JCI) tarafından önce Türkiye’nin En Başarı 10 Genci arasına girip, daha sonrasında global kategoride de ülkemize birincilik kazandırıp Estonya’da ülkemizi temsil etmiştir.

BioLive Websitesi: http://www.biolivearge.com/

LinkedIn Profili: https://www.linkedin.com/in/duyguyılmaz/

 

Eğitmenlik Yaptığı Programlar

Gıda ve Tarımda Etki Odaklı Girişimcilik

Ekonomi İnovasyon & Sürdürülebilirlik

27 - 31 Mayıs 2021

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Eğitmenler

Yeşil Teknolojiler Girişimcilik Programı

İnovasyon & Sürdürülebilirlik Ekonomi

29 Temmuz - 02 Ağustos 2021

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Eğitmenler

Arkhé Innovate: ImpactFest 2022

İnovasyon & Sürdürülebilirlik

06 - 11 Ağustos 2022

Arkhé Köyü

Eğitmenler