Kamp Süresi

4 gün

Tarih

27 - 31 Mayıs 2021

Eğitmenler

6 eğitmen

Gıda ve Tarımda Etki Odaklı Girişimcilik

Dünya nüfusunun 2050 yılına gelindiğinde 10 milyara ulaşması ve bu dönemde nüfusun yaklaşık üçte ikisinin şehirlerde yasaması bekleniyor. Gıdaya olan talepteki artışla büyüyen endüstriyel tarım değerli ekosistemleri yok etmeye devam ederken iklim krizini tetikleyip tarımsal faaliyetler ve gıda üretimindeki verimsizlik sorununun daha da büyümesine neden oluyor.

Ülkemizde, bu sarmalın meydana getirdiği risklere ek olarak, tarım ve gıdada uzun yıllardır devam eden yapısal sorunların yükü tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. Bunun beraberinde, alternatif çözümlere ve yenilikçi yaklaşımlara duyulan ihtiyaçların giderek artması tarım ve gıdada “etki odaklı girişimcilik” alanının hızla gelişmesine ve önem kazanmasına yol açtı.

Peki Türkiye’de tarım ve gıda girişimciliği ekosistemi ne durumda? Başarılı ve etki odaklı girişimler hangi sorunlara nasıl çözümler geliştiriyorlar?  Girişimciler ve girişimci adayları için ne gibi fırsat alanları var? Fikir aşamasındaki projelerin hayata geçmesi için nasıl adımlar atılmalı?

27-31 Mayıs tarihlerinde Şirince’de, farklı disiplinlerden bu sorulara cevap arayan bireylerin, gıda ve tarım alanlarındaki kanaat önderlerinin, yenilikçi çözümler geliştirmek için çalışan girişimcilerin ve ekosistemin içinden yol gösterici mentörlerin bir araya geleceği dört günlük bir inziva ve eğitim buluşması düzenliyoruz.

Sorunların derinlemesine ele alınacağı, çözüm odaklı yeni fikirlerin doğacağı ve çok paydaşlı iş birliklerinin ilk adımlarının atılacağı bu programda ele alınacak genel konu başlıkları su şekilde:

-        Covid19’un ve iklim krizinin tarımsal faaliyetlere ve gıdaya etkisi

-        Gıda ve tarım girişimciliğinin önemi ve geleceği

-        Hızla gelişen yeni trendler; AgriTech, FoodTech, dikey tarım, alternatif proteinler, alternatif materyaller

-        Döngüsel ekonomi ve Sistem Düşüncesi

-        Gıda ve tarımda tasarım odaklı düşünme ile iş geliştirme

-        Tarım ve gıda girişimciliğinde finansmana erişim

Şirince’nin etkileyici doğasında; ilham verici sunumlar, samimi iş birlikleri ve besleyici tartışmalarla dolu bu programda son derece özgün bir ortak çalışma, eğitim ve ‘networking’ deneyimi yaşayacaksınız.  Daha sürdürülebilir bir geleceğe inanıyor, tarım ve gıda temelli sorunların çözümü için kafa yoruyorsanız, heyecanınız ve fikirlerinizle beraber sizi de Şirince’ye bekliyoruz.

Hedef Kitle:

-        Gıda ve tarım sektörlerine ilgi duyan, bu alanlardaki sorunları ve fırsat alanlarını daha iyi anlamak isteyen girişimci adayları,

-        Fikir aşamasında olanlardan, hâlihazırda çekirdek yatırım almış girişimlere kadar farklı aşamalardaki girişimciler,

-        Gıda güvenliği, yeni teknolojilerin sürdürülebilirliğe etkisi, gıda üretimi ve tarımın geleceği gibi konuları kapsamlı bir şekilde öğrenmek isteyen öğrenciler ve profesyoneller

Kazanımlar:

“İnziva, yaratıcılık ve anlamlı sosyalleşmeyle dolu bir hafta”

Günlük hayatın karmaşasının olmadığı, yoğunlaşabilmek ve bireylerin yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarabilmek üzere inşa edilmiş bir ortamda odaklanma, üretme ve samimi bağlar kurabilme fırsatı,

“Kanaat Önderleriyle Fikir Alışverişi”

Gıda ve tarım alanlarındaki sorunları ve fırsatları alanlarında öncü akademisyenlerden dinleme, kanaat önderleriyle uzun uzun sohbet edip fikir alışverişinde bulunabilme imkânı, 

“Samimi ve verimli iş birlikleri”

Gıda ve tarım girişimciliği ekosisteminde değerli işler yapan, yaratıcı çözümler ortaya koyan girişimciler ve mentörlerle samimi bir ortamda zaman geçirip uzun vadeli iş birliklerinin ilk adımlarını atma fırsatı,

“Ortak değerlerde buluşan bir topluluk”

Sizinle ortak sorunlara ilgi duyan, benzer kaygılar ve umutlar taşıyan bireylerle tanışıp destekleyici, enerjik ve çözüm odaklı bir topluluğun parçası olma şansı,

“Net bir yol haritası”

İlham verici sunumlar, besleyici tartışmalar ve eğlenceli atölyelerle dolu bir haftanın ardından, atmanız gereken adımlar, gitmeniz gereken doğrultu üzerine somut bir strateji ve sağlam bir özgüven elde edeceksiniz.

 

 

Olcay Silahlı

1 programı var

Detaylar

Zeynep Cansu Öner

1 programı var

Detaylar

Kerem Erikçi

2 programı var

Girişimcilik
Detaylar

Seçkin Arıkan

4 programı var

Girişimcilik
Detaylar

Duygu Yılmaz

5 programı var

Girişimcilik
Detaylar

Berkan Özyer

2 programı var

Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:40'da. Akşam 20.20'ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirinceden de ilk minibus 7:20’de. Selçuk'a son kalkış 21.00'ı bulabiliyor. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.