Kamp Süresi

7 gün

Tarih

06 - 13 Ağustos 2022

Eğitmenler

3 eğitmen

Z Community x Arkhe - Eğitim Yaz Okulu

Eğitim ve öğretim, yetkinlik ve kariyer, fırsatlar ve eşitsizlikler…

Günümüz Türkiye’sinde sıkça yakındığımız ezberci eğitimi; farklı ülkelerin eğitim sistemlerini, çeşitli ölçme-değerlendirme yöntemlerini ve eğitimin tarihsel gelişimini göz önünde bulundurarak irdeleyeceğiz. 

Eğer aşağıdaki yönlendirici soruları tartışmanın ve günümüz eğitim sorunlarını keşfetmenin senin için ilgi çekici olacağını düşünüyorsan bu kampın tam sana göre olduğunu düşünüyoruz. 

 

Gelişmiş ülkelerdeki eğitim sistemi nasıl şekillenmiş?

Türkiye neden PISA’da sürekli kötü sonuç elde ediyor?

Üniversiteye merkezi bir giriş sistemi sağlıklı mı?

Öğrenciler derslerini kendi başlarına seçebilmeliler mi?

Öğrenciler ne zaman alan seçimi yapmalı?

Sayısalcı/sözelci ayrımı yapmak doğru mu?

Bütün öğrencilerin alanlarından bağımsız olarak alması gereken temel dersler ne olmalı?

Özel okulların varlığı eğitimde kapsayıcılığa ve eşitliğe engel mi?

Eşitlikçi ve kapsayıcı bir eğitim nasıl olur?

Yaratıcılığı canlı tutmak adına eğitimde ne gibi nitelikler olmalı?

Zorunlu eğitim mantıklı mı?

Yüksek ve ortaöğretime geçiş nasıl bir sistem dahilinde değerlendirilmeli?

 

Ana Başlıklar

  • Türkiye’deki eğitim sisteminin sorunları

  • Karşılıklı eğitim sistemleri

  • Eğitimin geleceği

Kayhan Karlı

1 programı var

Detaylar

Mustafa Sever

1 programı var

Detaylar

Akın Bulut

1 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.250,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.450,00 TL
Arkhe Çadırı 1.850,00 TL
Şahsi Çadır 1.750,00 TL