Kamp Süresi

7 gün

Tarih

27 Ağustos - 03 Eylül 2022

Eğitmenler

4 eğitmen

Uluslararası Göç Yaz Okulu

Uluslararası Göç Yaz Okulu

Hiç şüphesiz göç, tarihi ve toplumları şekillendirmiş olan ve şekillendirmeye devam eden eylemlerin, hareketlerin başında geliyor. Ne ekonomi, siyaset, kültür; sınıf, kimlik gibi kavramlar göçten bağımsız düşünülebilir ne de her birimizin tekil hayatları göç hikâyelerinden ve göç ihtimallerinden azade. Özellikle da paylaştığımız, içine doğduğumuz ya da kendimizi içinde bulduğumuz; türlü çeşit göçün çıkış, uğrak, varış noktası olan coğrafyalar ve zamanlar itibariyle. Dolayısıyla göç, hem toplumsal gündemin daimi bir bileşeni hem de sosyolojinin ve diğer sosyal bilimlerin temel konularından ve araştırma alanlarından biri. Biz de bu yaz, göç sosyolojisi ve göç çalışmalarının temel soruları ve tartışmaları; yaklaşımları ve yöntemleri ile hemhal olmak gayesiyle çok katmanlı bir göç tarihine tanıklık edegelen bir şehrin, İzmir’in yine çok katmalı bir göç tarihinin sokaklarına, ağaçlarına nakış gibi işlenmiş olduğu bir köyünde, Şirince’de buluşacağız! 


Göçün özneleri kimlerdir? Göç neden ve nasıl, nereden nereye gerçekleşebilir? Diaspora nedir? Kesişimsel toplumsal hareketler ve hak mücadeleleri ile göç nasıl ilişkilenir? Toplumsal cinsiyet göç deneyiminde nasıl bir yer tutar? Emek gücü ile göç olgusu hangi yönleriyle birlikte ele alınabilir? Göç ve göçmen politikaları nasıl belirlenir, devletler ne gibi rollere bürünebilir? Göç ve kimlik/inşası arasında nasıl bağlar kurulabilir?.. Bu gibi soruları tartışmak, türetmek ve çeşitlendirmek üzere Arkhe Uluslararası Göç Yaz Okulu için başvurularınızı bekliyoruz!

 

Program akışı şekildeki gibidir:

Önemli Not: Fiyatlara günde 3 öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir. 

Kadir Onur Unutulmaz

1 programı var

Siyaset ve Uluslararası İlişkiler
Detaylar

Reyhan Atasü Topçuoğlu

1 programı var

Sosyal Bilimler
Detaylar

Besim Can Zırh

1 programı var

Sosyal Bilimler
Detaylar

Mert Koçak

1 programı var

Sosyal Bilimler
Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Şahsi Çadır 1.550,00 TL