Kamp Süresi

7 gün

Tarih

27 Ağustos - 03 Eylül 2022

Eğitmenler

4 eğitmen

Uluslararası Göç Yaz Okulu

Uluslararası Göç Yaz Okulu

Hiç şüphesiz göç, tarihi ve toplumları şekillendirmiş olan ve şekillendirmeye devam eden eylemlerin, hareketlerin başında geliyor. Ne ekonomi, siyaset, kültür; sınıf, kimlik gibi kavramlar göçten bağımsız düşünülebilir ne de her birimizin tekil hayatları göç hikâyelerinden ve göç ihtimallerinden azade. Özellikle da paylaştığımız, içine doğduğumuz ya da kendimizi içinde bulduğumuz; türlü çeşit göçün çıkış, uğrak, varış noktası olan coğrafyalar ve zamanlar itibariyle. Dolayısıyla göç, hem toplumsal gündemin daimi bir bileşeni hem de sosyolojinin ve diğer sosyal bilimlerin temel konularından ve araştırma alanlarından biri. Biz de bu yaz, göç sosyolojisi ve göç çalışmalarının temel soruları ve tartışmaları; yaklaşımları ve yöntemleri ile hemhal olmak gayesiyle çok katmanlı bir göç tarihine tanıklık edegelen bir şehrin, İzmir’in yine çok katmalı bir göç tarihinin sokaklarına, ağaçlarına nakış gibi işlenmiş olduğu bir köyünde, Şirince’de buluşacağız! 


Göçün özneleri kimlerdir? Göç neden ve nasıl, nereden nereye gerçekleşebilir? Diaspora nedir? Kesişimsel toplumsal hareketler ve hak mücadeleleri ile göç nasıl ilişkilenir? Toplumsal cinsiyet göç deneyiminde nasıl bir yer tutar? Emek gücü ile göç olgusu hangi yönleriyle birlikte ele alınabilir? Göç ve göçmen politikaları nasıl belirlenir, devletler ne gibi rollere bürünebilir? Göç ve kimlik/inşası arasında nasıl bağlar kurulabilir?.. Bu gibi soruları tartışmak, türetmek ve çeşitlendirmek üzere Arkhe Uluslararası Göç Yaz Okulu için başvurularınızı bekliyoruz!

 

Program akışı şekildeki gibidir:

Önemli Not: Fiyatlara günde 3 öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir. 

Kadir Onur Unutulmaz

1 programı var

Siyaset ve Uluslararası İlişkiler
Detaylar

Reyhan Atasü Topçuoğlu

1 programı var

Sosyal Bilimler
Detaylar

Besim Can Zırh

1 programı var

Sosyal Bilimler
Detaylar

Mert Koçak

1 programı var

Sosyal Bilimler
Detaylar

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.550,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL
Günü Birlik Katılım 450,00 TL