Kamp Süresi

6 gün

Tarih

16 - 22 Temmuz 2023

Eğitmenler

4 eğitmen

Türkiye Ekonomi Reformu Yaz Okulu

*Sivil Düşün ve Fatma Özer Kadın Öğrenci Bursundan faydalanabilirsiniz.

 

Türkiye ekonomisi kanunlarına rağmen büyüyebiliyor. Akıllara ziyan yönetmelikler ve tebliğler arasından sıyrılıp değer yaratmayı başaran Türk müteşebbis ve emekçilerinin çektikleri çilenin bir gün sona ereceğini biliyoruz ve bunun için hazırlanıyoruz. Türkiye ekonomisini 21. Yüzyıla taşımak için gereken ıslahat hamlelerini konuşmak için Şirince’de bir araya geleceğiz.

Türkiye, 2023 Mayıs seçimleri ile bir dönemeçten geçiyor. Seçim sonucu her ne olursa olsun ekonomik olarak bir değişim dönemine gireceğimiz aşikar. Jeopolitik risklerin harman olduğu coğrafyamızda Türkiye evvel eski dertlerini geride bırakabilecek mi? 

Enflasyon canavarını mağlup ettiğimizi düşündüğümüz 2010’lu yıllardan sonra 2020’lerde canavar hayatımıza hızla geri döndü. Kur oynaklığı ve devalüasyon 2010’lu yılların son yarısında Türk insanının aklından geçmeyen bir döviz endeksi yarattı. Makroekonomik koşulların olabildiğince istikrarsızlaştığı bu günlerde yatırım yapmanın zorluğu, ekonomik belirsizlikler ve gayrişeffaf makroekonomi yönetimi bizleri bu noktaya getirdi. 

 

Seçimden neler öğrendik?

Mayıs 2023 seçimleri akabinde yabancı para birimleri Türk Lirası'na karşı hızla değer kazanıyor. Uzundur piyasada görece yatay ilerleyen ihracat sektörünün yeniden şahlanması gündemde olacak gibi görünüyor. Bu durum rezervlerimizi nasıl etkileyecek?

Merkez Bankası'nda yeni yönetim bir değişime işaret edecek mi? Yeni yönetimin ilk faiz artışını gördük, devamı gelebilecek mi? 

Uzun lafın kısası, günü kurtarırken memleketin sistemik sorunlarına eğilebilecek miyiz?

 

Eğitmenler

  • Öner Günçavdı
  • Serdar Sayan
  • Murat Üçer
  • Fikret Adaman

Murat Üçer

1 programı var

Ekonomi
Detaylar

Serdar Sayan

4 programı var

Detaylar

Fikret Adaman

3 programı var

Ekonomi
Detaylar

Öner Günçavdı

2 programı var

Ekonomi
Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Kendi çadırınız 4.300,00 TL
Arkhe çadırı (Yalnızca size) 4.600,00 TL
Yatakhane (6-8 kişilik) 5.600,00 TL
Konaklamasız 3.700,00 TL
Günübirlik katılım 1.600,00 TL

*Fiyatlara üç öğün yemek ve seçili konaklama dahildir. **Fiyatlar başvuruların açıldığı tarihten kapandığı tarihe kadar değişkenlikler gösterebilir.