Kamp Süresi

7 gün

Tarih

25 Temmuz - 01 Ağustos 2020

Eğitmenler

5 eğitmen

Hukuk Felsefesi

Toplum ve politika üzerine düşünmek,sadece hayatı nasıl sürdürdüğümüzü düşündüğümüz bir etkinlik değildir, aynı zamanda iyi ve mutlu bir hayat sürmenin, insanın kendisini gerçekleştirmesinin temel koşuludur.Bir toplum olarak var olmanın koşulu bir düzen yaratmaktan geçer ve bu toplum düzenini, o toplumu yaratan bireylerin arasındaki hukuk ile belirlemiş oluruz.  Kusurlu bir devlette, kötü düzenlenmiş yasalarla yönetilen toplumun bireyleri kendini gerçekleştiremeyecek ve iyiye ulaşamayacak, mutlu olmayacaktır.

 

”Birey için iyi olanla polis(site devleti) için iyiyi meydana getiren bir ve aynı bilgeliktir.”   -Aristoteles

* ”Hukukun ve içerdiği adalet, hak, özgürlük kavramlarının kaynağı nedir?”

* ”Hukukun meşruiyetinin kaynağı ve dayanağı nedir?”

Bu iki kadim sorunun sorulması da yanıtlanması da, hukuk felsefesine düşer.

Hukuk felsefesi, hukukun sadece bir arada yaşamı düzenleyen zorlayıcı bir kurallar sistemi olarak betimlenmesinin ötesinde, onun herkes için bağlayıcı, yani evrensel olmasının dayanağını sorunsallaştırır. 

Roma hukuku, karşılaştırmalı hukuk, eleştirel hukuk gibi konularda düzenlediğimiz yaz kamplarından sonra bu yaz da hukuk felsefesindeki problemleri,  doğal hukuk geleneğindeki tartışmaları değerli hocalarımızın anlatımlarıyla anlamaya çalışacak; hak, adalet, özgürlük gibi çok temel kavramları tarihsel, sosyal ve felsefi bir perspektif içinde inceleyeceğiz. Şirince’nin muazzam doğası eşliğinde zeytin ağaçlarının gölgesindeki dersliklerimizde birey ve toplum için iyi olanın ne olduğunu arayacağız.  

Eğitmenler ve Ders içerikleri:

Prof. Dr. Yasemin Işıktaç (İstanbul Üniversitesi): Hukuk nedir, iyi hukuk nedir, sistem olarak hukuk, değer ve hukuk

Ar.Gör. Dr. Vahdet İşsevenler (Yalova Üniversitesi): Platon özelinde Arkaik Yunan’da Hukuk Felsefesi, Doğal Hukuka Giriş

Ar. Gör. Dr. Muzaffer Dülger (İstanbul Üniversitesi): Hukukun ekonomik öğretisi: temel kavramları ve tarihsel ve felsefi gelişimi, Günümüzde hukuka ekonomik yaklaşımın temel ekolleri ve özellikleri (Chicago, New haven, Avusturya, Virginia Okullari, Kurumsalcılık ve Davranışsalcılık)

Ar. Gör. Miran Çetiner (İstanbul Üniversitesi): Post Pozitivizm

Hüseyin Deniz Özcan (Ege Üniversite): Hegel’de özgürlüğün varoluşu olarak hukuk, (Hukuk ve mülkiyet, Ahlak ve Hukuk, Devlet ve Uluslararası Hukuk)

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.