Kamp Süresi

7 gün

Tarih

25 Haziran - 02 Temmuz 2022

Eğitmenler

6 eğitmen

Din ü devlet: Osmanlı'da Din, Siyaset ve Dinin Siyaseti

Din ü devlet

“Osmanlı’da din, siyaset ve dinin siyaseti”

25 Haziran - 2 Temmuz

Arkhé Köyü | 

Şirince

 

Takdim

Şeriat padişahın da parmağını keser mi?

Ahalinin inandığı devletlûnunkinden farklı mıdır?

Ulema hükümdarın aciz hizmetkârı mıdır?

Şeriat nerede biter, Örf nerede başlar?

Din ve devlet, iktidar ve meşruiyet, İslâm ve siyaset… 

“Din ü devlet” tabirinin taşıdığı çokanlamlılığa atfen, Osmanlı toplumunda din, İslâm ve devlet ilişkilerinin tâbi olduğu dinamikleri sorgulayacağımız 1 haftalık bir program hazırladık.

Mesihler, Celâliler ve Kızılbaşlar…

Ahali ayaklandığında “devlet aklı” neyi icap eder?

Asmalı mı, kesmeli mi… yoksa vezir mi ilan etmeli?

Padişah “gâvur” olursa, artık kime biat etmeli?

Devleti ıslah ederken imandan olmamanın yordamı nedir?

Osmanlı modernleşmesine eşlik eden toplumsal gerilimleri, reform çabalarını kuşatan kültürel ikilemleri din perspektifinden ele alacağımız eleştirel bir zemini hedefliyoruz.

Ortodoks ve batınî yorumlarıyla İslâm’ın, Osmanlı devlet aygıtıyla kültürel, kurumsal ve ideolojik zeminlerde nasıl eklemlendiğini ve karşılıklı olarak birbirlerini nasıl dönüştürdüklerini tartışacağımız bir gündeme ev sahipliği yapacağız. 

 

Ders verecek isimler:

  • Alp Eren Topal | University of Oslo 
  • Aslıhan Gürbüzel | McGill University 
  • Ayfer Karakaya-Stump | College of William & Mary
  • Baki Tezcan | University of California Davis
  • Hakan Karateke | University of Chicago 
  • S. Berk Metin | (M.A.) Leiden University

 

Ders programına ve okuma listesinin yer aldığı toplantı broşürüne ulaşmak için tıklayın.

Sorularınız ve iletişim için:

Eren CERRAHOĞLU & S. Berk METİN | arkheproject.history@gmail.com

 

Baki Tezcan

3 programı var

Detaylar

Ayfer Karakaya-Stump

1 programı var

Detaylar

Alp Eren Topal

1 programı var

Detaylar

Sadrettin Berk Metin

1 programı var

Detaylar

Hakan Karateke

1 programı var

Tarih
Detaylar

Aslıhan Gürbüzel

1 programı var

Tarih
Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Yalnız katılım (Konaklama ihtiyacınızı kendiniz karşılamak isterseniz): 1.050,00 TL
Yatakhane (6-8 kişilik) 2.050,00 TL
Arkhé çadırı 1.650,00 TL
Şahsi çadır 1.550,00 TL