Kamp Süresi

7 gün

Tarih

23 - 30 Temmuz 2022

Eğitmenler

5 eğitmen

Arkeoloji Yaz Okulu

Arkeoloji: İnsan ve Çevre

İnsanın kültürel izlerinin peşine düşeceğimiz bu yolculukta ilk durak iklim; buzullar, küresel ısınma ve insan ilişkilerini Antroposen Çağ’a kadar taşıyacağız. İkinci durakta, iki ayak üzerine dikelen insanın iklime verdiği tepkilerin zamanla nasıl yerleşik yaşama dönüştüğünü konuşacağız. Üçüncü durağımız ise insanlığın değişmez problemi olan “Boğaz Derdi”; 1milyon yıl, beş aşama, aynı sonuç. Dördüncü durağımıza giderken uzak yol boyunca köyden-kente, erkten-krala uzanan uygarlığın gelişimini tartışıp, nihayetinde cumhuriyetten imparatorluğa dönüşen Roma’nın ancak barış ile sağlanabilecek küresel etkisini, taş ustaları ve sanat üzerinden yorumlayarak noktalayacağız. Beşinci ve son durağımız ise, Küçük Menderes havzasının farklı idareler altında, istendiğinde nasıl da zenginlik kaynağı olabileceğini materyal kültür eşliğinde sunacağız. Kısacası; arkeolojik veriler rehberliğinde, iklim ve çevreyle uyumlu, kendi kapasitesinin farkında, barışa inanan ve bilimsel yöntemleri kullanan toplumların, varlıklı, sağlıklı ve mutlu nesiller yaratacağını konuşmaya hepinizi bekliyoruz.

İşlenecek Ders Başlıkları ve Eğitmenler

1-    İklimsel Değişimlerin Arkeolojisi – Ahmet Uhri

2-    Başlangıcından Neolitik Çağa: İklimin İnsan Yaşamına Etkisi – Selim Martin

3-    Çevre, İnsan ve Boğaz Derdi – Mert Hüseyin Doğan

4-    Roma İmparatorluk Devrinde İnsan, Ticaret, Materyal ve Sanat – Fatih Hakan Kaya

5-    Küçük Menderes Havzası: Taşranın Üç Altın Çağı – Ali Özkan

Dersler hakkında daha detaylı bilgiye erişmek ve okuma listelerini görmek için tıklayın.

 

Bu programa kimler katılabilir?:

  • İklim ve sürdürülebilirlik konularına ilgi duyanlar,

  • Çevre-insan bağlamını incelemek, analiz etmek isteyenler,

  • Tarşh boyunca insanın çevre ile olan direkt veya dolaylı etkileşimine şahit olmak isteyen herkes bu programa katılabilir.

 

Program Notları

Giriş 23 Temmuz Cumartesi. Pazar sabahı ilk dersimiz ile programa start veriyoruz. Hafta boyunca en az beş gün ders işleyeceğiz, bir gün ise hocalarımız ve sizle ortak kararlaştıracağımız arkeolojik bir alana gezi düzenleyeceğiz. Dersler, sabah üç, akşam üç saat olmak üzere her gün iki oturum şeklinde işlenecek. İsteğe göre gece oturumları da koyabiliriz.

Program ücretine hafta boyunca tüm dersler, konaklama ve günde üç öğün yemek dahildir. Gezi için cüzi bir minibüs ücreti talep edebiliriz.

 

 

 

Ahmet Uhri

4 programı var

Arkeoloji
Detaylar

Selim Martin

1 programı var

Arkeoloji
Detaylar

Mert Hüseyin Doğan

1 programı var

Arkeoloji Sinema
Detaylar

Ali Özkan

1 programı var

Arkeoloji
Detaylar

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.750,00 TL
Arkhe Çadırı 1.850,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.250,00 TL
Günü Birlik Katılım 450,00 TL