Kamp Süresi

6 gün

Tarih

23 - 29 Haziran 2024

Eğitmenler

3 eğitmen

Anadolu ve Tragedya

(Arkhe'ye geliş 23 Haziran, Arkhe'den ayrılış 29 Haziran'dır.)

Anadolu ve Tragedya

Metin And’ın anısına...


Anadolu kültürünün zengin dokusundan beslenen kampımız, katılımcılara bu kadim toprakları şekillendiren tiyatro geleneklerine kendilerini kaptırmaları için eşsiz bir fırsat sunuyor.


Deneyimli eğitmenler ve akademisyenlerin rehberliğinde katılımcılar; atölye çalışmaları ve teorik eğitimler sayesinde Anadolu’daki eski anlatı formlarını somutlaştırmayı öğrenecek, asırlık mitolojik hikayelere yeni bir bakış açısı kazanacaktır. Gölge Oyunu’ndan, İslamiyet’in tek tiyatro türü Taziye’ye kadar her anlatı bilgisinin peşine düşmüş Metin And’ın Arşivi’ne; kızı Esra And aracılığıyla ulaşıp anılara yolculuk edeceğiz.

Antik Yunan’ın eşsiz dokusunu sizlerle: Antik Tiyatrolar’ı turlarken aktaracağımız kampımızda; Türkiye’den sanatçıların bu konular üzerindeki yenilikçi sahne uyarlamaları da sizlere sunulacaktır.


Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcı arkadaşlarınızla bağlantı kurarken, dil ve kültürü aşan, bizi ortak insanlığımızda birleştiren bağlar kuracaksınız. Tarihi Şirince köyünde yaratıcılığın ve ilhamın alevlerini tutuşturarak Anadolu trajedisinin ve öze içkin olanın sırlarını çözerken teoriyi pratikle birleştirmemiz çok önemli.

Birlikte, gelecek nesiller için yankı uyandıracak yeni hikayeler dokuyalım. Bu unutulmaz yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

O halde çantanızı hazırlayın ve Anadolu'nun kadim yankılarının beklediği Şirince'de bize katılın.

Barış Arman, Esra And, Bakkhalar Tiyatro Ekibi
Gizem Aksu’nun müfredata katkılarıyla...

Okuma listesi: Aristofanes (Lysistrata), Euripides (Bakkhalar, İphigenia, Medea), Aristoteles (Poetika).

Diğer okuma önerileri: Metin And: Oyun ve Bügü, Dionysos ve Anadolu Köylüsü, Ritüelden Drama.

Organizatör:

Selen Eligül

silivrili34.5@gmail.com

İçerik dışında, başvuru ve kayıtlarla ilgili sorularınız için:

Barbara Bakırcıoğlu, barbarabakircioglu@nesinkoyleri.org

 

Barış Arman

1 programı var

Detaylar

Esra And

1 programı var

Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.