Thomas Zimmermann

https://thomas-zimmermann.com/

Thomas Zimmermann, Pre- ve Protohistorya, Avrupa Etnolojisi ve Klasik Arkeoloji alanındaki çalışmalarını tamamladığı Regensburg Üniversitesi'nden mezun oldu. Doktora projesi için Römisch-Germanische Zentralmuseum Mainz'de, Early Elites Araştırma Kümesi'nin bir parçası olarak hançerli Bakır Çağı mezarlarını teknolojik ve sosyal boyutlarıyla inceliyordu. 

 

2003 yılında doğunun cazibesine yenik düşerek Türkiye'ye taşındı ve şu anda Ankara Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nde Doçent olarak atanmaktadır. Çok yönlü araştırma ilgi alanları arasında arkeoloji bilimi, erken dönem metalurji, MÖ 3. binyıl Küçük Asya'da seçkinlerin ortaya çıkışı ve arkeolojik metodoloji tarihi yer alır. 

 

Uluslararası hakemli dergilerde çok sayıda makale yayınladı; yüksek lisans ve doktora tezleri monografi olarak yayınlandı (RGZM Katalog ve Monograf Serisi, 2006 ve 2007); Charles Gates ve Jacques Morin'le birlikte "Anadolu'da Kutsal Manzaralar" konferans bildirilerinin ortak editörlüğünü yaptı (BAR International Series, 2009).