Kamp Süresi

7 gün

Tarih

24 - 31 Ağustos 2019

Eğitmenler

3 eğitmen

Uluslararası İlişkiler Yazokulu

Ortadoğu’da Siyasal İslam hareketinin teorisi, Türkiye ve Mısır’da yayılması

Uluslararası Enerji Politikaları: Ülkelerin çıkarlarını şekillendiren enerji kaynaklarının uluslararası ilişkideki rolü

Uluslararası Savunma Sanayi ve Askeriye: Uluslararası silah ticaretinin politikaya etkisi

Uluslararası Güvenlik: Güvenlik kaygısının ülkelerin strateji üzerine etkisi, terörizm

Uluslararası İlişkiler Teorisi: Bir bölgeyi etkileyen bir soruna nasıl yaklaşılmalı, çözüme yönelik doğru adım ne olmalı?

Realizm, Liberalizm, Marksizm tartışmaları

Küreselleşme özellikle siyaset alanında tarihte daha önce görülmemiş bir ilişkiler ağına neden oldu. İnternet, makineleşmeyle ve petrolle gelen bu yeni dönem politik bir olgunun yorumlanmasında uluslararası aktörlerin önemini arttırdı. Bu yaklaşım son dönemde uluslararası ilişkiler konusunu hiç olmadığı kadar önemli kıldı. Ağustos ayında Şirince’de düzenleyeceğimiz bu yaz okulunda, güncel örnekler üzerinden Uluslararası İlişkiler disiplinin önemli konularına değineceğiz.  

Bu program üniversitede alabileceğiniz herhangi bir derse alışık olmayacağınız bir alternatif sunuyor. Bir hafta sürecek yaz okulunda günde altı saat ders, akşamları hocalarla sohbetler ve belgesel gösterimlerimiz olacak. Teorinin yanı sıra uluslararası ilişkilerin gerçek hayatta nasıl işlediğini daha iyi anlamak adına, programımızın üçüncü gününde Uluslararası İlişkiler simülasyonu yapacağız. Suriye iç savaşı konusunda farklı ülkelerin menfaatlerini temsil eden komiteler ilerleyen zamanlarda belirlenecek bir konuyu tartışarak bir anlaşma metni oluşturmaya çalışacaklar.   

Bir haftanızı tamamen uluslararası ilişkiler konusuna ayırarak, bilgilerinizi tazeleyebilir, eve döndüğünüzde sizi haftalarca meşgul edecek sayfalarca notlarınız olabilir. 

Sosyal Bilimler Kampüsü Olarak Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, Şirince’de Nesin Matematik Köyü’ne komşu olan bir alanda. Bu yıl Arché olarak Medrese’de Ağustos ayı boyunca sosyal bilimler üzerine yazokulları düzenleyeceğiz. Arkeolojiden antik tarıma, ekonomiden siyasete birçok program eş zamanlı yapılacak. Disiplinlerarası diyalogu canlandıracağını düşündüğümüz bu gelişme bizi oldukça heyecanlandırıyor. Aşağıda Medrese’den birkaç fotoğraf görebilirsiniz.

Eğitmenlerimiz ve Ders Başlıkları:

Dr. Sıtkı Egeli | İzmir Ekonomi Üniversitesi - Büyük Strateji, Strateji, İhtiyaçlar Bağlamında Silahlanma; Savunma Teknolojisi ve Savunma Sanayii: Türkiye örneği  

Prof. Özlem Tür | ODTÜ - Ortadoğu’da Güvenlik ve Ideoloji

Dr. Metin Gürcan - “15 Temmuz’dan Üç Yıl Sonra:  Nasıl Bir Ordu? Nasıl bir sivil-asker ilişkileri? Nasıl bir dönüşüm?” ; “Türkiye’nin Terörle Mücadelesi: Mevcut Durum, Riskler ve Başlıca Trendler"

Yağız Alp Tekin | London School of Economics - Model Birleşmiş Milletler Simülasyonu

Sıtkı Egeli

1 programı var

Siyaset ve Uluslararası İlişkiler
Detaylar

Özlem Tür

1 programı var

Siyaset ve Uluslararası İlişkiler
Detaylar

Metin Gürcan

1 programı var

Siyaset ve Uluslararası İlişkiler
Detaylar

Tiyatro Medresesi