Kamp Süresi

4 gün

Tarih

21 - 25 Ağustos 2022

Eğitmenler

1 eğitmen

Tekillik ve Ortaklık

TEKİLLİK VE CEMAAT
 
Ferda Keskin
 
Arkhe Projesi Ağustos 2022
 
 
Metafizikte olduğu gibi siyaset felsefesinde de tekil, tikel ve evrensel kavramları önemli bir yer tutar. Hatta Antik Yunan’dan bugüne kadar gelen siyaset felsefesi geleneğinin bu kavramlar üzerinden bir haritasını çıkarmanın mümkün olduğu söylenebilir. Böylesi bir harita ayrı cemaatçilik anlayışları, toplumsal sözleşme teorileri, klasik liberalizm, totalitarizm, komünizm ve bugün deneyimlediğimiz neoliberalizm gibi farklı modelleri yeniden düşünmeyi mümkün kılar.
​Siyaset felsefesini birey-toplum-devlet üçgeninin dışında düşünmeyi amaçlayan bu program önce Foucault’nun öznel deneyim ve bireyselliğin bir tekillik olduğu fikri ile başlayacaktır. Daha sonra Jean-Luc Nancy’nin Georges Bataille’dan hareketle tartışmaya açtığı tekillik-cemaat (“singularité-communauté”) ilişkisi içkinlik, aşkınlık ve sınır kavramları üzerinden ele alınacaktır.
Programda Foucault ve Nancy’nin yanı sıra Maurice Blanchot, Giorgio Agamben’in metinlerine değinilecektir.

Ferda Keskin

8 programı var

Sinema
Detaylar

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Yalnız Katılım (Şirince'de bir otelde konaklamanızı sağlayıp, Arkhé Kampüsünden ders ve yemek hizmetlerini almanız) 1.200,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik, içerisinde tuvalet ve duş bulunan odalar, günlük 3 öğün yemek dahil) 1.950,00 TL
Arkhé Çadırı (Çadır alanlarında ortak duş ve tuvaletler mevcuttur, günlük 3 öğün yemek dahildir) 1.450,00 TL
Şahsi Çadır (Kendi çadırınızı getirerek konaklama - çadır alanlarında ortak duş ve tuvaletler mevcuttur, günlük 3 öğün yemek dahildir) 1.350,00 TL