Kamp Süresi

8 gün

Tarih

11 - 19 Temmuz 2022

Eğitmenler

2 eğitmen

String Summer School: Solo & Chamber Music Summer School for Violin, Viola and Cello

Description

Arkhé String Camp has been established by Dr. Sila Darville and Dr. Luke Darville to meet the needs of serious classical violinists, violists and cellists who wish to focus exclusively on solo and chamber music performance. The string camp offers lessons, technique classes, studio classes, music history and theory seminars with camp faculty, and ample performance opportunities.

Target Group

Our summer string camp is open to all advanced high-school, undergraduate and graduate students. Because of the length of the program, participants are encouraged to bring repertoire that is performance ready. Students will be required to learn chamber pieces within the allotted amount of time of the camp. 

Summer School Curriculum

The classes will start on July 11th and the camp will run until July 19th. Each instructional day will start with technique masterclasses. Each day students will have time to have individual rehearsal and lessons/coachings by the festival faculty. Daily classes will be offered in music history and theory. There will be several solo and chamber recitals throughout the camp concluding with a final performance. 

Important notes: Summer school fees include 3 meals a day, accommodation and lessons/classes. 

 

Deposits should be made payable to Dr. Sila Darville via personal checks or/ electronic deposit.

The reservation is confirmed when the participant pays the deposit of 75 USD. The deadline is May 15, 2022.

Sila Darville

1 programı var

Müzik
Detaylar

Luke Darville

1 programı var

Müzik
Detaylar

Arkhé Kampüsü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.