Kamp Süresi

7 gün

Tarih

09 - 16 Temmuz 2022

Eğitmenler

4 eğitmen

Sinema 2.0: Nasıl Film Yaparım?

9 Temmuz – 16 Temmuz arası Arkhé Kampüsü’nde gerçekleştireceğimiz programımızda alanında başarılı, ödüllü yapımcılar, yönetmenler ve sanat yönetmenleri tarafından birçok yerde cevap bulamadığımız, sinemayla ilgilenmek isteyenlerin daha bilinçli bir ilerleme sağalayacağı bilgileri edineceğimiz programımızda, sinemanın Yapım aşamasından post prodüksiyon ve sonrasına; kısa film yapımından videography’e; animasyon film yapım sürecinden NFT’ye kadar birçok konuya değineceğiz. Zaman zaman yapacağımız soru-cevaplı film gösterimleri, atölyeler ve yaratım sürecinin içinde alacağımız uygulanabilir derslerle sinemayı farkı bir yerden ele alacağız.

Programa kimler katılabilir?

 • Sinemaya merakı olanlar,
 • Sinema öğrencisi olanlar,
 • Sinema sektöründe çalışanlar,
 • Sinema alanında profesyonel olarak ilerlemek isteyenler.

Not: Başvuru sürecinde alana dair temellere sahip, lisans/yüksek lisans öğrencilerine öncelik verilecektir.

Program İçerikleri

 • Yapımcı kimdir?
 • Yapımın temel aşamaları nedir?
 • Ön yapım ve yapım aşamasına giriş
 • Yapım aşaması
 • Post prodüksiyon ve sonrası
 • Kısa film yapımı
 • Türkiyede kısa film nasıl yapılır?
 • Film bitti şimdi ne olacak?
 • Festivallere nasıl aday olurum?
 • Videographer ne yapar?
 • Sanat yönetmeni nedir? Nasıl olunur?
 • Nasıl sponsor bulurum?
 • Animasyon film üretim teknikleri nelerdir?
 • Teknikleri öğrenme süreci nedir?
 • NFT nedir? Sanatçılar için ne anlama geliyor?
 • Herkes NFT üretebilir mi?

gibi bir çok soruya cevap bulacağımız ve okullarda, akademide değinilmeyen, merak ettiğimiz konulara değineceğiz ve sinemanın hazırlık aşaması, süreci ve uygulama aşamasında neler yapmamız gerektiğini öğreneceğiz.

Eğitmenler

Soner Alper / yapımcı

2007 yılında İstatistik bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenliğini Özcan Alper’in yaptığı “Sonbahar” filminin yapım ve dağıtım aşamasında görevler aldı. 2009 yılında kurulan Nar Film’in kurucuları arasında yer aldı. "Gelecek Uzun Sürer", "Saroyan Ülkesi", "Rüzgarın Hatıraları" "Babamın Kanatları" “Shadow Of Violence” ve “Yeniden Leyla” gibi Birçok filmin yapımcılığını üstlendi.

2016 Altın Portakal Ulusal Film Yarışması En iyi İlk Film Ödülü

Recep Bozgöz / yönetmen

Eğitimini Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümünde tamamladı. Ayrıca videographer ve editör olarak çalışmaktadır.

Yönetmenliğini Yaptığı ve yazdığı Kısa Filmler

Benden Korkmana Gerek Yok (Don’t Be Afraid Of Me) - 2021-22. İzmir Kısa Film Festivali, Ulusal Kurmaca Film Yarışması, En İyi Kurgu Ödülü.

Montreal Türk Filmleri Festivali, Kısa Film ve Belgesel Yarışması, En İyi Kısa Film Ödülü.

Ronaldo - 2018: Kadrajımdan Çocuk Kısa Film Yarışması, En İyi Film Ödülü. Aladağ Doğa ve Sanat Festivali, Kısa Film Yarışması, Kısa Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü.

Güler Başar / Sanat Yönetmeni

MedYapım Art direktör asistanı 2010-2011

Ay yapım Art Direktör asistanı 2012-2015

TIMS Production 2016-2018

TAFF Pictures Art asistanı 2019

Netflix Prop Master 2020-2021

Rock Film Art direktörü 2021-

Gökalp Gönen / Yönetmen

Öğrenim süresinin başından beri animasyona ilgi duyan Yönetmen animasyonu daha iyi anlamak üzere çalışmalarına devam etmenin yanısıra 6 filmin yönetmenliğini üstlenmiştir. Son zamanlarda NFT üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Yönetmenliğini yaptığı filmler

Lâl - 2020: İzmir Kısa Film Festivali, Ulusal Canlandırma Film Yarışması, En İyi Film Ödülü.

2021: Güzel Ordu Kısa Film Yarışması, Birincilik Ödülü.

Avarya - 2019: İstanbul Uluslararası Film Festivali, Ulusal Kısa Film Yarışması, En İyi Film Ödülü. 

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, !f Türkiye'den Kısalar Ulusal Yarışma, İzleyici Ödülü.

Boğaziçi Film Festivali, İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü.

Altın Vuruş (Golden Shot). 2015 

Akbank Kısa Film Festivali, Ulusal Yarışma, Mansiyon Ödülü. 2016

Önemli Not: Fiyatlara günde 3 öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir.

Soner Alper

2 programı var

Sinema
Detaylar

Güler Başar

2 programı var

Sinema
Detaylar

Gökalp Gönen

1 programı var

Sinema
Detaylar

Recep Bozgöz

2 programı var

Sinema
Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.250,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.450,00 TL
Arkhe Çadırı 1.850,00 TL
Şahsi Çadır 1.750,00 TL