Kamp Süresi

14 gün

Tarih

16 - 30 Kasım 2023

Serbest Sanat Atölyesi

Arkhé Serbest Sanat Atölyesi

 

Şirince’deki Arkhé kampüsünün ev sahipliği yapacağı Serbest Atölye, çeşitli sanatsal, kolektif ve teorik uygulamaları birleştirerek yeni sanat biçimlerini, yeni bilgileri ve birlikte olmanın yeni yollarını keşfetmeyi amaçlıyor.

Arkhé Serbest Atölye, çeşitli sanat dallarına ilgi duyan katılımcıları ortak bir alanda aktif rol almaya, bilgi ve becerilerini paylaşmaya, işbirliği yapmaya, ve kolektif bir yaratım sürecine dahil olmaya davet ediyor.

Disiplinlerarası Sanat Kampı ile eşzamanlı kurgulanan bu etkinlikte katılımcılar, misafir eğitmenlerin sunacağı atölye çalışmaları ve seminerler eşliğinde kendi ilgi duydukları çalışma alanlarında serbest işler yapma fırsatı edinecek.

Serbest Atölye, deneyselliğe dayalı bir yaklaşımı uygulayarak sanatsal disiplinlerin bireysel yaratım süreçlerine vurgu yapmakla birlikte, bu biricik deneyimlerin bütünsellikle ele alındığı bir yaklaşımı teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Çıkarılan işler ile Arkhé kampüsü içerisinde bir sergi açmak niyetindeyiz; birlikte ortaya koyduğumuz eserleri kampüsümüzde sergilemekten onur duyarız.

Şirince’ye gelirken araç-gereçlerinizi, malzemelerinizi ve -en önemlisi- fikirlerinizi getirmeyi unutmayın!

 

Getirilebilecek malzemeler: Kullanmak istediğiniz tüm malzemeler (boya, kağıtlar, defterler, suluboya, akrilik, füzen… vs.) Ek olarak bulabildiğiniz kapaklı cam şişeleri getirmenizi rica ediyoruz.

 

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.