Kamp Süresi

7 gün

Tarih

13 - 20 Ağustos 2022

Eğitmenler

5 eğitmen

Psikiyatri & Felsefe Yaz Okulu

13-20 Ağustos 2022      

Arkhé kampüsünde gerçekleştirecek bu kampta; modern zamanların ortasında felsefenin kucağından ayrılan derinlikli psikolojiyi ve alt dallarını karşımıza alırken, felsefenin bu hatta nerede durduğuna değinececek, alanında uzman hocalarımızla Psikanaliz üzerine temel problemlere inecek, Psikiyatri ve Felsefenin ilişkisini irdeleyecek, Psikolojinin biyopsikososyal bir canlı olan insanı tarihsel bir gelişim ve kültürel bir çerçevede nasıl değerlendirdiğini araştıracağız. 

Uygulamalı bir tıp dalı olan psikiyatri nasıl iki arada kalıyor? Epistemolojik açıdan psikoloji nasıl konumlanmalı? Akıl hastalığı kavramı bir uydurmaca mı yoksa biyolojik bir gerçek mi? Hekimlik ve psikoterapi ilişkilenmesi nasıl olmalı? Daseinanaliz mi psikanaliz mi? Eleştirel psikanaliz nereden başlamalı? gibi soruların üstüne katılımcılar ve eğitmenlerin ortak akıl yürütmeleri sonucunda çıkacak daha nice soruya bu yaz beraber yanıt arayacağız.

Zihninin ve bilinçdışının nasıl işlediğini merak eden asil ruhlara, iyi bir hayat düsturu modern hayatta nasıl bulunabilir sorgulayan zihinlere, tıbba, psikolojiye, psikanalize ve felsefeye ilgisi canlanan herkese keyifli bir harita çizdirecek bu yaz okuluna tüm ilgilileri bekliyoruz!

Ferda Keskin

8 programı var

Sinema
Detaylar

Alper Hasanoğlu

3 programı var

Detaylar

Saffet Murat Tura

2 programı var

Detaylar

Hakan Atalay

1 programı var

Detaylar

Umut Özen

1 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.