Kamp Süresi

7 gün

Tarih

13 - 20 Ağustos 2022

Eğitmenler

5 eğitmen

Psikiyatri & Felsefe Yaz Okulu

13-20 Ağustos 2022      

Arkhé kampüsünde gerçekleştirecek bu kampta; modern zamanların ortasında felsefenin kucağından ayrılan derinlikli psikolojiyi ve alt dallarını karşımıza alırken, felsefenin bu hatta nerede durduğuna değinececek, alanında uzman hocalarımızla Psikanaliz üzerine temel problemlere inecek, Psikiyatri ve Felsefenin ilişkisini irdeleyecek, Psikolojinin biyopsikososyal bir canlı olan insanı tarihsel bir gelişim ve kültürel bir çerçevede nasıl değerlendirdiğini araştıracağız. 

Uygulamalı bir tıp dalı olan psikiyatri nasıl iki arada kalıyor? Epistemolojik açıdan psikoloji nasıl konumlanmalı? Akıl hastalığı kavramı bir uydurmaca mı yoksa biyolojik bir gerçek mi? Hekimlik ve psikoterapi ilişkilenmesi nasıl olmalı? Daseinanaliz mi psikanaliz mi? Eleştirel psikanaliz nereden başlamalı? gibi soruların üstüne katılımcılar ve eğitmenlerin ortak akıl yürütmeleri sonucunda çıkacak daha nice soruya bu yaz beraber yanıt arayacağız.

Zihninin ve bilinçdışının nasıl işlediğini merak eden asil ruhlara, iyi bir hayat düsturu modern hayatta nasıl bulunabilir sorgulayan zihinlere, tıbba, psikolojiye, psikanalize ve felsefeye ilgisi canlanan herkese keyifli bir harita çizdirecek bu yaz okuluna tüm ilgilileri bekliyoruz!

Ferda Keskin

8 programı var

Sinema
Detaylar

Alper Hasanoğlu

2 programı var

Detaylar

Saffet Murat Tura

1 programı var

Detaylar

Hakan Atalay

1 programı var

Detaylar

Umut Özen

1 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.