Kamp Süresi

7 gün

Tarih

19 - 26 Ağustos 2021

Eğitmenler

1 eğitmen

Platon - Devlet : Yakın Okuma Atölyesi

Sadece felsefe tarihinin değil aynı zamanda Antik Yunan medeniyetinin en üstün eserlerinden biri olan Platon’un Devlet’ini bir hafta sürecek bir yakın okuma atölyesine tabi tutacağız. İfade edilen fikirleri kısım kısım ele alacağız, argümanları sıfırdan tekrar inşa edeceğiz ve tüm parçaları birbiriyle bağlantılı bu ihtişamlı metnin oluşum katmanlarını ayırt etmeye çalışacağız. Diyalog esnasında Sokrates’in açık uçlu bıraktığı yahut değinmediği alternatif bakış açılarını ve düşünce silsilelerini kendi tartışmalarımıza taşıyacağız.

Antik Yunan’ın dünyasında politik sistem tartışmasının Devlet metninden en az yüz elli yıl geriye gittiğini biliyoruz. Birbirine rakip birçok politik görüşün mevcut olduğu ve ideolojik tutumlarına göre kitlelerin kutuplaştığı bir istikrarsızlık ortamında şekillenen bu metin, dönemin düşünsel bağlamı içerisinde nereye oturtulabilir? Platon’un bu metni kime yahut hangi toplumsal kesime hitaben yazmış olduğu, kimi neye ikna etmeye çalıştığı, tartışacağımız önemli konulardan birini teşkil edecek.

Devlet, felsefi ve tarihi boyutları kadar birçok farklı hususta (pedagoji, müzikoloji, teoloji gibi) ilginç bakış açıları sunan bir metin. Metni incelerken, Platon’un bu gibi konularda dönemin düşünsel yapılarına yönelttiği eleştirileri ve tartışmayı taşıdığı yeni ufukları da gözden geçireceğiz. Son olarak, kapanışa doğru Devlet metninin antik çağdan günümüze geliş hikayesine, farklı dönemler ve toplumlar için ifade ettiği anlamların evrimine kısaca göz atacağız.

Atölye boyunca tatil günü hariç her gün (toplam beş gün) üçer saatlik iki oturum (toplam on oturum) gerçekleştireceğiz. Her oturumun ilk yarısını toplam on kitaptan oluşan Devlet metninin bir kitabına adayacağız. İkinci yarıda ise öne çıkan meseleleri hocalar eşliğinde tartışacağız.

Bu atölyenin iki temel amacı var. Bir, bu önemli metni daha yakından tanımak, tarihi ve felsefi bağlamına oturtabilmek. İki, beşerî bilimlerin (felsefe, tarih, edebiyat gibi) temel araştırma metodu olan yakın okuma disiplinini bir model üzerinden irdelemek, farklı yaklaşımları tanıtmak.

NOT: Tüm fiyatlara yedi gün boyunca üç öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir. 

Arsen Nişanyan

10 programı var

Detaylar

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.