Kamp Süresi

7 gün

Tarih

13 - 20 Ağustos 2022

Eğitmenler

2 eğitmen

Panoramik Geç Dönem Osmanlı Mimarisi

13-20 Ağustos 2022 | Arkhé Kampüsü

Panoramik Geç Dönem Osmanlı Mimarisi yaz okulu, 19. yüzyıl Osmanlı kent ve mimarlık kültürünü, dönüşen mimari geleneklerin üslup özelliklerini ve bu dönemle ilgili çalışmaları meşgul eden ana temaları ve soruları konu ediyor. Hedefimiz, son yıllarda, mevcut paradigmaları yeniden alan ve geç dönem Osmanlı mimarlık kültürünü daha kapsamlı anlamaya yönelik artan eleştirel çalışmaları katılımcılara tanıtmak ve tartışmaya açmak.

13-20 Ağustos haftası boyunca, geç 18. yüzyıldan başlayarak, önemli sosyo-politik ve kültürel dönüşümlerin yaşandığı Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılını, değişimlerin ardındaki faktörleri ve onların mekânsal yansımalarını irdeleyeceğiz. Derslerin odak noktası, Osmanlı mimarlık üretimindeki işlevsel ve aktörlere dair değişimleri ve yalnızca başkent İstanbul’un yapılı çevresi değil, diğer bölgelerdeki dönüşümleri inceleyerek coğrafi çeşitliği vurgulamak olacak. Resmi anlatıların yanı sıra Ermeni, İtalyan, Levanten Osmanlı işveren ve mimarlar, İzmir’de yaşanan kentsel değişim, Şam ve Selanik’ teki konut dokusu, Beyrut’da inşa edilmiş kamu yapıları ele alacağımız konular arasında olacak. Okumalar ve üzerine yapacağımız değerlendirmeler ile, 1800’ler boyunca yaşanan dinamizmi, Osmanlılar ve diğer kültürler arasında artan ilişkileri tartışacağız ve bu kültürü daha geniş coğrafi ve tarihsel bağlam içinde konumlandırmaya çalışacağız. 

Kamp eğitimi Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Semra Horuz (Phd | TU Wien) ve Gül Deniz Korkusuz (METU AH) koordinatörlüğünde sürecek, gezi ve konuyla ilgili uzman misafir konuşmacıların Zoom üzerinden yapacağı sunumlarla zenginleşecek. Sorularınız için, semra.horuz@ou.bau.edu.tr  ve deniz.korkusuz@metu.edu.tr adreslerine e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Önemli not: Ücretlere günlük üç öğün yemek, konaklama ve ders materyalleri dahildir. 

 

Semra Horuz

1 programı var

Mimarlık
Detaylar

Gül Deniz Korkusuz

2 programı var

Detaylar

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.250,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.450,00 TL
Arkhe Çadırı 1.850,00 TL
Şahsi Çadır 1.750,00 TL