Kamp Süresi

6 gün

Tarih

08 - 14 Temmuz 2021

Eğitmenler

1 eğitmen

Ortaçağ ve Rönesans Müziği

Arkhé Müzik Okulu

Arkhé Projesi olarak bundan önce Antik Yunan Müziği temalı bir program gerçekleştirdik. Dönemin müziğini hem teorik olarak hem de toplumsal boyutlarıyla ele aldık, Antik Yunan'ın dünyasında müzik ne anlam ifade ediyordu diye tartıştık. 

Sırada Ortaçağ ve Rönesans Müziği var. Bu alanda dünyanın pek çok ülkesinde konserler ve seminerler veren Ozan Karagöz’ün eğitmenliğinde, Avrupa müziğinin 9. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar olan serüvenine tanık olacağız.

Program İçeriği

Klasik müzik eğitiminde repertuar, genellikle Barok müzik ile başlar. Özellikle son birkaç on yılda artan eski müzik hareketiyle birlikte, Barok müziğin dönemsel enstrümanlar ve tarihsel bilgilerle icrası tüm dünyada yaygınlaşmış durumda. Bunun için özel orkestralar, okullar ve yarışmalar var. Henüz aynı popülerliği yakalamamış gibi görünse de, aynı trend Barok öncesi müzikler için de geçerli. 

Bu kampta, dünyanın pek çok ülkesinde konserler ve seminerler veren Ozan Karagöz’ün eğitmenliğinde, Avrupa müziğinin 9. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar olan serüvenine tanık olacağız. Gregoryen ezgileri bize kamp boyu eşlik edecek, birlikte söyleyip analiz edeceğiz. Polifoninin doğuşuna yakından bakıp, ilerleyen yüzyıllarda izlediği yolları, yine birlikte söyleyerek inceleyeceğiz. Orijinal notasyonu öğreneceğiz, kaligrafi ve rönesans dansı gibi etkinliklerle günlerimiz daha da renklenecek.

Ayrıca kitabi klişeleri bir kenara bırakarak, sözgelimi, “Ortaçağ aydınlığı”nı ya da “Rönesans teatralliğini” konuşacağız.

Ozan Karagöz

Müzik eğitimine İzmir’de başladı, daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kompozisyon ve müzik teorisi üzerine lisans yaptı. İsviçre’de Schola Cantorum Basiliensis’te eski müzik teorisi ve kompozisyonu ve ortaçağlar-rönesans şarkıcılığı alanlarında yüksek lisans yaptı. Dönemsel enstrümanlar, danslar ve eski Avrupa dilleri üzerine çalıştı. Şarkıcı ve/veya dansçı olarak Compagnie Renaidanse, Huelgas Ensemble, Leones, Canto Coronato, Rumorum gibi belli alanlarda uzmanlaşmış gruplarla pek çok ülkede konserlere ve festivallere katıldı. Schola Cantorum Basiliensis’te eğitmenlik başta olmak üzere, Sibelius Academy (Helsinki), Universidad Central (Bogotá), Bilkent Üniversitesi (Ankara) gibi uluslararası tanınırlığı olan kurumlarda eski müzik ve dans üzerine kurslar verdi.

Daha detaylı bilgi için: http://ozankaragoz.com/

NOT: Eğitim 9 Temmuz Cuma günü başlayıp 14 Temmuz Perşembe sabahı sona erecektir. Konaklama ise 8 Temmuz Perşembe gecesi başlayıp, 13 Temmuz Çarşamba gecesini kapsamaktadır. Tüm fiyatlara hafta boyunca her gün en az üç öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir. 

Kasım 2020 Antik Yunan ve Müzik Programından 

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:40'da. Akşam 20.20'ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirinceden de ilk minibus 7:20’de. Selçuk'a son kalkış 21.00'ı bulabiliyor. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Şahsi Çadır 1.350,00 TL
Arkhe Çadırı 1.450,00 TL
Paylaşımlı Oda 1.550,00 TL
Tek Kişilik Oda 2.500,00 TL
Çift Kişilik Oda 3.350,00 TL