Kamp Süresi

6 gün

Tarih

08 - 14 Temmuz 2021

Eğitmenler

1 eğitmen

Ortaçağ ve Rönesans Müziği

Arkhé Müzik Okulu

Arkhé Projesi olarak bundan önce Antik Yunan Müziği temalı bir program gerçekleştirdik. Dönemin müziğini hem teorik olarak hem de toplumsal boyutlarıyla ele aldık, Antik Yunan'ın dünyasında müzik ne anlam ifade ediyordu diye tartıştık. 

Sırada Ortaçağ ve Rönesans Müziği var. Bu alanda dünyanın pek çok ülkesinde konserler ve seminerler veren Ozan Karagöz’ün eğitmenliğinde, Avrupa müziğinin 9. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar olan serüvenine tanık olacağız.

Program İçeriği

Klasik müzik eğitiminde repertuar, genellikle Barok müzik ile başlar. Özellikle son birkaç on yılda artan eski müzik hareketiyle birlikte, Barok müziğin dönemsel enstrümanlar ve tarihsel bilgilerle icrası tüm dünyada yaygınlaşmış durumda. Bunun için özel orkestralar, okullar ve yarışmalar var. Henüz aynı popülerliği yakalamamış gibi görünse de, aynı trend Barok öncesi müzikler için de geçerli. 

Bu kampta, dünyanın pek çok ülkesinde konserler ve seminerler veren Ozan Karagöz’ün eğitmenliğinde, Avrupa müziğinin 9. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar olan serüvenine tanık olacağız. Gregoryen ezgileri bize kamp boyu eşlik edecek, birlikte söyleyip analiz edeceğiz. Polifoninin doğuşuna yakından bakıp, ilerleyen yüzyıllarda izlediği yolları, yine birlikte söyleyerek inceleyeceğiz. Orijinal notasyonu öğreneceğiz, kaligrafi ve rönesans dansı gibi etkinliklerle günlerimiz daha da renklenecek.

Ayrıca kitabi klişeleri bir kenara bırakarak, sözgelimi, “Ortaçağ aydınlığı”nı ya da “Rönesans teatralliğini” konuşacağız.

Ozan Karagöz

Müzik eğitimine İzmir’de başladı, daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kompozisyon ve müzik teorisi üzerine lisans yaptı. İsviçre’de Schola Cantorum Basiliensis’te eski müzik teorisi ve kompozisyonu ve ortaçağlar-rönesans şarkıcılığı alanlarında yüksek lisans yaptı. Dönemsel enstrümanlar, danslar ve eski Avrupa dilleri üzerine çalıştı. Şarkıcı ve/veya dansçı olarak Compagnie Renaidanse, Huelgas Ensemble, Leones, Canto Coronato, Rumorum gibi belli alanlarda uzmanlaşmış gruplarla pek çok ülkede konserlere ve festivallere katıldı. Schola Cantorum Basiliensis’te eğitmenlik başta olmak üzere, Sibelius Academy (Helsinki), Universidad Central (Bogotá), Bilkent Üniversitesi (Ankara) gibi uluslararası tanınırlığı olan kurumlarda eski müzik ve dans üzerine kurslar verdi.

Daha detaylı bilgi için: http://ozankaragoz.com/

NOT: Eğitim 9 Temmuz Cuma günü başlayıp 14 Temmuz Perşembe sabahı sona erecektir. Konaklama ise 8 Temmuz Perşembe gecesi başlayıp, 13 Temmuz Çarşamba gecesini kapsamaktadır. Tüm fiyatlara hafta boyunca her gün en az üç öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir. 

Kasım 2020 Antik Yunan ve Müzik Programından 

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Çift Kişilik Oda 3.350,00 TL
Tek Kişilik Oda 2.500,00 TL
Paylaşımlı Oda 1.550,00 TL
Arkhe Çadırı 1.450,00 TL
Şahsi Çadır 1.350,00 TL