Kamp Süresi

5 gün

Tarih

18 - 23 Ağustos 2024

Eğitmenler

1 eğitmen

Murat Menteş ile Roman Atölyesi

(Arkhe'ye geliş 18 Ağustos, Arkhe'den ayrılış 23 Ağustos)

Edebi serüveninizi başlatmaya, roman yazma sürecini öğrenmeye veya kurmaca becerilerinizi geliştirmeye hazır mısınız? Şirince'nin büyülü atmosferinde, Murat Menteş'in rehberliğinde unutulmaz bir roman atölyesi ile Ağustos ayında buluşuyoruz.

Murat Menteş, mizahi, ironik, aksiyon dolu ve eşi benzerine az rastlanır nitelikte orijinal bir dil altında içerik bakımından 'dopdolu' romanlar yazarak 21. yüzyıl Türk edebiyatının lider saflarında yerini buldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında altıncı romanı Ucuz Romancılar'ı yayınladı. Romanları ile birlikte, çizgiroman, şiir ve denemeleri son yirmi yılda sayfalarca tartışıldı ve beğeni topladı.

İlk cümleye nasıl başlanır? Kurmacanın ve karakter yaratmanın incelikleri nedir? Romancılar kitaba başlarken, hikayeyi nasıl bitireceklerini biliyorlar mı? 21. yüzyılda ‘romancı’ olmak nasıl bir şey? Atölye boyunca, hikaye kurgusundan karakter yaratmaya, dil ve üsluptan yazma disiplini oluşturmaya kadar geniş bir yelpazede konuları ele alacağız. Murat Menteş'in rehberliğinde, bu çağda roman yazmanın nasıl bir şey olduğunu, işin mutfağına girip öğreneceğiz.

Edebiyat tutkunlarını, yazar adaylarını ve romana ilgi duyan herkesi bu yaz Şirince'de buluşmaya davet ediyoruz.

Organizatör:

Batın Kurt

batinkurt17@gmail.com

 

İçerik dışında, başvuru ve kayıtlarla ilgili sorularınız için:

Ceren Aydın, cerenaydin@nesinkoyleri.org

Murat Menteş

1 programı var

Edebiyat
Detaylar

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.