Kamp Süresi

7 gün

Tarih

02 - 09 Temmuz 2022

Eğitmenler

2 eğitmen

Kişisel Deneme Atölyesi

Program Özeti

Kişisel deneme atölyesinin amacı bu edebi aracı kendine has kılan özellikleri katılımcılara uygulamalı olarak gösterip, kendilerini bu şekilde ifade etmelerine katkı sağlamaktır. Başvuru sürecinde katılımcılardan yaklaşık 1000-2000 kelime arası kişisel deneme formatında bir metin teslim etmeleri istenecektir. Başvurunuzun onaylanması için denemeyi info@archeprojesi.com adresine mail olarak atmanız gerekmektedir.

Atölyenin toplam süresi altı günlük bir sürece yayılmış olup günlük iki oturumlar halinde yapılacaktır. Sabah oturumları katılımcıların çalışmaları üzerine odaklanıp, akşam oturumları eğitmenlerin belirlediği konularda seminerler olarak ikiye ayrılacaktır. Programın dördüncü ve beşinci günleri katılımcıların kendi metinleri üzerinde çalışıp eğitmenlere birebir danışabilirler. Son iki günde yeni metinler tüm grupla tekrar paylaşılır.

Bir janr olarak deneme

Edebi bir araç olarak kişisel deneme, hem kendine özgü hem de oldukça esnek bir ifade biçimdir. Sinema/sanat eleştirmenliği, araştırma, analiz ve anı yazısı gibi pek çok alanla temas halinde olan bu yazın türünü kendine has kılan özellik, yazarın işlemekte olduğu konuyu kişisel olarak neden umursadığını ortaya çıkarmasıdır. Bu atölyenin amacı, sağlıklı bir editörlük süreci vasıtasıyla katılımcıları kişisel deneme yazımı ile tanıştırmak ve geniş bir edebi yelpazede kendilerini ifade etmelerine katkı sağlamaktır.

Günler Sabah Akşam
1   Varış
2 Tanışma, bireysel hedefleri belirlemek Seminer: Kişisel Deneme Nedir? (ortak)
3 Taslakların okunması ve tartışılması Seminer: Saha çalışması (Efe Levent)
4 Taslakların okunması ve tartışılması Seminer: Sanat ve yazın (Zeynep Beler)
5 Danışma seansları Seminer: Oryantalizm (Efe Levent)
6 Danışma seansları James Baldwin I Am Not Your Negro
7 Yeni taslakların okunması  Ayrılış

Eğitmenler

Efe Levent: Yeni Yüzyıl ve Yeditepe Üniversitelerinde antropoloji eğitimi verdikten sonra, akademiyi terkeden Levent, kurucusu olduğu Mangal Media adlı online platform ve yayınevinde genel yayın editörlüğü ve yazarlık yapmaktadır. Her Şehir Rehberi isimli illüstrasyonlu kısa hikayesi 2019 yılında yayınlanmıştır.

Zeynep Beler: Görsel sanatçı, çevirmen ve yazardır. Ece Temelkuran ve Hakan Günday gibi yazarların eserlerini İngilizce’ye çevirmiştir. Yazıları Mangal Media ve m-est.org gibi mecralarda yayınlanmıştır.

Okuma önerileri kabul mailinin akabinde katılımcılara iletilecektir. 

Efe Levent

1 programı var

Sosyal Bilimler
Detaylar

Zeynep Beler

1 programı var

Edebiyat
Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.250,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Şahsi Çadır 1.550,00 TL