Kamp Süresi

7 gün

Tarih

02 - 09 Temmuz 2022

Eğitmenler

2 eğitmen

Kişisel Deneme Atölyesi

Program Özeti

Kişisel deneme atölyesinin amacı bu edebi aracı kendine has kılan özellikleri katılımcılara uygulamalı olarak gösterip, kendilerini bu şekilde ifade etmelerine katkı sağlamaktır. Başvuru sürecinde katılımcılardan yaklaşık 1000-2000 kelime arası kişisel deneme formatında bir metin teslim etmeleri istenecektir. Başvurunuzun onaylanması için denemeyi info@archeprojesi.com adresine mail olarak atmanız gerekmektedir.

Atölyenin toplam süresi altı günlük bir sürece yayılmış olup günlük iki oturumlar halinde yapılacaktır. Sabah oturumları katılımcıların çalışmaları üzerine odaklanıp, akşam oturumları eğitmenlerin belirlediği konularda seminerler olarak ikiye ayrılacaktır. Programın dördüncü ve beşinci günleri katılımcıların kendi metinleri üzerinde çalışıp eğitmenlere birebir danışabilirler. Son iki günde yeni metinler tüm grupla tekrar paylaşılır.

Bir janr olarak deneme

Edebi bir araç olarak kişisel deneme, hem kendine özgü hem de oldukça esnek bir ifade biçimdir. Sinema/sanat eleştirmenliği, araştırma, analiz ve anı yazısı gibi pek çok alanla temas halinde olan bu yazın türünü kendine has kılan özellik, yazarın işlemekte olduğu konuyu kişisel olarak neden umursadığını ortaya çıkarmasıdır. Bu atölyenin amacı, sağlıklı bir editörlük süreci vasıtasıyla katılımcıları kişisel deneme yazımı ile tanıştırmak ve geniş bir edebi yelpazede kendilerini ifade etmelerine katkı sağlamaktır.

Günler Sabah Akşam
1   Varış
2 Tanışma, bireysel hedefleri belirlemek Seminer: Kişisel Deneme Nedir? (ortak)
3 Taslakların okunması ve tartışılması Seminer: Saha çalışması (Efe Levent)
4 Taslakların okunması ve tartışılması Seminer: Sanat ve yazın (Zeynep Beler)
5 Danışma seansları Seminer: Oryantalizm (Efe Levent)
6 Danışma seansları James Baldwin I Am Not Your Negro
7 Yeni taslakların okunması  Ayrılış

Eğitmenler

Efe Levent: Yeni Yüzyıl ve Yeditepe Üniversitelerinde antropoloji eğitimi verdikten sonra, akademiyi terkeden Levent, kurucusu olduğu Mangal Media adlı online platform ve yayınevinde genel yayın editörlüğü ve yazarlık yapmaktadır. Her Şehir Rehberi isimli illüstrasyonlu kısa hikayesi 2019 yılında yayınlanmıştır.

Zeynep Beler: Görsel sanatçı, çevirmen ve yazardır. Ece Temelkuran ve Hakan Günday gibi yazarların eserlerini İngilizce’ye çevirmiştir. Yazıları Mangal Media ve m-est.org gibi mecralarda yayınlanmıştır.

Okuma önerileri kabul mailinin akabinde katılımcılara iletilecektir. 

Efe Levent

1 programı var

Sosyal Bilimler
Detaylar

Zeynep Beler

1 programı var

Edebiyat
Detaylar

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.550,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.250,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL
Günü Birlik Katılım 450,00 TL