Kamp Süresi

5 gün

Tarih

20 - 25 Ocak 2022

Eğitmenler

1 eğitmen

Josquin Desprez ve Dönemi

Josquin Desprez, 15. yüzyılın sonlarında yaşamış ve polifonik müziğin sınırlarını zorlayan yaratıcı bestecilerden biriydi. Teknik olarak üst seviyelerde olan müziği ile daha hayattayken bile oldukça rağbet görüyordu. Besteleri ölümünden sonra basılmaya, risalelerde incelenmeye ve başka müzisyenlere model olmaya devam etti. Josquin’in başarısı sadece bestecilik tekniği ile sınırlı değildi. Rönesans’ta gittikçe yükselen bir fikir olan söz ve müziğin birlikteliğini ciddi bir şekilde ele alıyordu.

Bu kampta, Josquin’in döneminde kullanılan bestecilik teknikleri, kanonlar, polifoni doğaçlama, dönem notasyonu gibi konuları çalışacağız, dönemsel kaynakları inceleyeceğiz, bol bol şarkı söyleyeceğiz. Böylece polifonik müziğin 1500’lerde nasıl bir seviyeye geldiğini anlamış, bestecilik ve analiz becerilerimizi geliştirmiş ve bu dönemin güzel müziğinin tadına varmış olacağız.

Kampa katılım sınırlıdır. Teori-kompozisyon, müzikoloji, şan, müzik öğretmenliği gibi bölümlerin öğrencileri başta olmak üzere, iyi nota okuyan, sesini kullanan ve müzik teorisine meraklı herkes başvurabilir.

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Küçük Yatakhane 4-6 Kişilik 1.350,00 TL