Kamp Süresi

5 gün

Tarih

20 - 25 Ocak 2022

Eğitmenler

1 eğitmen

Josquin Desprez ve Dönemi

Josquin Desprez, 15. yüzyılın sonlarında yaşamış ve polifonik müziğin sınırlarını zorlayan yaratıcı bestecilerden biriydi. Teknik olarak üst seviyelerde olan müziği ile daha hayattayken bile oldukça rağbet görüyordu. Besteleri ölümünden sonra basılmaya, risalelerde incelenmeye ve başka müzisyenlere model olmaya devam etti. Josquin’in başarısı sadece bestecilik tekniği ile sınırlı değildi. Rönesans’ta gittikçe yükselen bir fikir olan söz ve müziğin birlikteliğini ciddi bir şekilde ele alıyordu.

Bu kampta, Josquin’in döneminde kullanılan bestecilik teknikleri, kanonlar, polifoni doğaçlama, dönem notasyonu gibi konuları çalışacağız, dönemsel kaynakları inceleyeceğiz, bol bol şarkı söyleyeceğiz. Böylece polifonik müziğin 1500’lerde nasıl bir seviyeye geldiğini anlamış, bestecilik ve analiz becerilerimizi geliştirmiş ve bu dönemin güzel müziğinin tadına varmış olacağız.

Kampa katılım sınırlıdır. Teori-kompozisyon, müzikoloji, şan, müzik öğretmenliği gibi bölümlerin öğrencileri başta olmak üzere, iyi nota okuyan, sesini kullanan ve müzik teorisine meraklı herkes başvurabilir.

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Küçük Yatakhane 4-6 Kişilik 1.350,00 TL