Kamp Süresi

4 gün

Tarih

12 - 16 Temmuz 2022

Eğitmenler

1 eğitmen

Hukuk ve Ahlak

12-16 Temmuz

Nasıl her oynadığımız oyunun kuralları, her yaptığımız yemeğin belli ölçüleri, her giydiğimiz kıyafetin kendine göre bir uyumu varsa, sosyal bir kontrattan doğan içinde yaşadığımız toplumun da birtakım kaideleri olması gerekir. Beşerî bir bilim olan hukukun bu kaideleri yaratmak, düzenlemek ve günün şartlarına uyumlu olduğunu denetlemek için dinamik bir karaktere sahip olma zorunluluğu vardır. Geçmişin kaideleri bugüne, bugünün kaideleri geleceğe uygulanmaya çalışılırsa hukuk yaratılış işlevini kaybeder ve zamanın ihtiyaçlarıyla uyumsuz, insanlara destekten çok köstek olan bir sistem ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

Hızla değişen sosyal dengeler ve hayatın gerçekleri, hukuk bilimini değişime daha hızlı uyum sağlamaya itmektedir. Ekonomi, siyaset, psikoloji ve felsefe gibi düşünce ve bilim dallarının gün geçtikçe hukuk dünyasında daha fazla yer edinmesi hukuku ancak toplumun sorunlarına daha etkili ve kapsayıcı çözümler bulmaya itecektir.

Bu programda günümüzde en çok tartışılan sosyal problemlerden bazıları olan Ölüm cezası, Homoseksüel evlilik, İşkence (Madde 3. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) ve Ötenazi (ölme hakkı) üzerine, felsefi bir bakış açısıyla ve ekonomi gibi hukuka yardımcı bilim dallarından da yararlanarak bu konuların günümüz toplumundaki önemini, şimdiye kadar bulunmuş çözümleri ve bu çözümlerin iyi ve kötü yanlarını inceleyerek gelecekte nasıl bir yol izlenebileceğini tahmin etmeye çalışacağız.

Bu konuları tartışırken hatırlanması gereken en önemli detay bu konularda mutlak bir doğrunun olmamasıdır. Bu sebeple programın geleneksel bir seminerden bağımsız olarak katılımcıların fikirlerini beyan ettiği ve çeşitli çözümler üzerine tartışılan bir platform olması elde edilecek birikimi arttıracaktır.

Emre Bayraktar

1 programı var

Hukuk
Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 250,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 550,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 1.100,00 TL
Arkhe Çadırı 850,00 TL
Şahsi Çadır 750,00 TL