Kamp Süresi

7 gün

Tarih

12 - 19 Ağustos 2021

Geleneksel Mimari Çalışmaları

Mimarlık eğitiminin modern mimari kalıplardan ibaret olduğu 20.yüzyıl öncesinde, bir ‘ev inşa etmek’ demek, geleneksel stil ve tekniklere başvurmak demekti. Bu geleneksel stil ve teknikler yüzyıllar içerisinde, çevre, ulaşılabilen malzeme ve ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendi. Yüzyıllardır süregelmiş, zaman zaman yeni modalar ile sentezlenmiş olan bu alışkanlıklara ‘geleneksel mimari’ diyoruz. Geleneksel mimarisi bozulmadan kalabilmiş nadir köylerden biri olan Şirince’de geçireceğimiz günlerde, temel amacımız; geleneksel mimarinin önemli bir araştırma ve uygulama alanı olduğu fikrini teorik ve uygulamalı olarak inşa edebilmek.


‘Geleneksel Mimari Çalışmaları’ programı, beş gün boyunca iki farklı koldan ilerleyecek: teorik dersler ve uygulama atölyeleri. 


Atölyeler, günün en serin saatleri olan sabahları düzenlenecek. Programın ilk üç sabahını ‘kerpiç sıva’ ve ‘kerpiç tuğla’ yapım atölyesine ayıracağız. Kalan iki günde ise, Şirince ve civardaki kasabalara gerekleştireceğimiz gezilerde, mimari incelemeler yapacağız. 


Öğleden sonraki teorik derslerde ise, geleneksel mimari tarzda yapılmış evlerdeki farklı malzemeleri, teknikleri ve stilleri okumayı öğreneceğiz ve farklı tarihi süreçlerini, farklı okumalar ile inceleyeceğiz. Kentlerin ve hatta köylerin ‘son yüzyılda yaşadığı dönüşümde geleneksel mimari teknik ve stillerin yeri olmadığı’ fikrini masaya yatırıp, tartışacağız. 


Konaklama, günde üç öğün yemek, malzemelerin ücreti, gezi ücretleri program fiyatına dahildir. 

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:40'da. Akşam 20.20'ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirinceden de ilk minibus 7:20’de. Selçuk'a son kalkış 21.00'ı bulabiliyor. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Çadır 1.350,00 TL
Koğuş 1.650,00 TL
Çift Kişilik Oda 2.850,00 TL
Tek Kişilik Oda 3.750,00 TL