Kamp Süresi

7 gün

Tarih

30 Temmuz - 06 Ağustos 2022

Eğitmenler

3 eğitmen

Felsefe ve Ezoterizm Yaz Okulu

Ezoterizm nedir? İlk akla geldiği gibi mistisizm ya da okültizme indirgenebilir mi yoksa kendi içinde ele alınması gereken bir alan mıdır? Bilginin niteliğine, aktarılmasına ve yorumlanmasına dair bir yaklaşım, öğreti ya da öğretiler sistemi olarak ezoterizm ile felsefenin kavramsal ve tarihsel münasebeti nedir? Hangi felsefe metinleri, neden ezoterik bir nitelik taşır?

“Felsefe ve Ezoterizm” başlığı altında, cevapların felsefe tarihi, ontoloji, epistemoloji, pedagoji ve hermeneutiğin birbirleriyle ilişkilendirildiği müstakil derslerde aranacağı bir haftalık bir program hazırladık. Böylelikle, genellikle tarihsel bağlamı, kökeni ve taşıdığı mânâlar pek dikkate alınmaksızın kullanılan ezoterizm kavramı ile ilgili bir berraklığa ulaşmayı ve kadim öğretilerden çağdaş felsefeye uzanan çeşitli kullanımlarını incelemeyi hedefliyoruz.

Programımızın bröşürüne ve ilgili okumalara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Program akışı: (Derslere yukarıdaki broşürden ulaşabilirsiniz.)

Barış Uzun

1 programı var

Felsefe
Detaylar

Reha Kuldaşlı

2 programı var

Felsefe
Detaylar

Burak Çakır

2 programı var

Felsefe
Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.250,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Şahsi Çadır 1.550,00 TL