Kamp Süresi

7 gün

Tarih

30 Temmuz - 06 Ağustos 2022

Eğitmenler

3 eğitmen

Felsefe ve Ezoterizm Yaz Okulu

Ezoterizm nedir? İlk akla geldiği gibi mistisizm ya da okültizme indirgenebilir mi yoksa kendi içinde ele alınması gereken bir alan mıdır? Bilginin niteliğine, aktarılmasına ve yorumlanmasına dair bir yaklaşım, öğreti ya da öğretiler sistemi olarak ezoterizm ile felsefenin kavramsal ve tarihsel münasebeti nedir? Hangi felsefe metinleri, neden ezoterik bir nitelik taşır?

“Felsefe ve Ezoterizm” başlığı altında, cevapların felsefe tarihi, ontoloji, epistemoloji, pedagoji ve hermeneutiğin birbirleriyle ilişkilendirildiği müstakil derslerde aranacağı bir haftalık bir program hazırladık. Böylelikle, genellikle tarihsel bağlamı, kökeni ve taşıdığı mânâlar pek dikkate alınmaksızın kullanılan ezoterizm kavramı ile ilgili bir berraklığa ulaşmayı ve kadim öğretilerden çağdaş felsefeye uzanan çeşitli kullanımlarını incelemeyi hedefliyoruz.

Programımızın bröşürüne ve ilgili okumalara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Program akışı: (Derslere yukarıdaki broşürden ulaşabilirsiniz.)

Barış Uzun

1 programı var

Felsefe
Detaylar

Reha Kuldaşlı

1 programı var

Felsefe
Detaylar

Burak Çakır

1 programı var

Felsefe
Detaylar

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.550,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.250,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL
Günü Birlik Katılım 450,00 TL