Kamp Süresi

7 gün

Tarih

26 Ağustos - 02 Eylül 2021

Eğitmenler

5 eğitmen

Edebiyat ve Hafıza Çalışmaları

Gerek kişisel hafızanın kayda geçirilmesinde, gerek Türkiye coğrafyasında ya da küresel olarak deneyim edilen toplumsal olayların ve travmaların yaşattıklarını aktarmada, edebiyat inkar edilemez bir öneme sahip. Bu bileşenler arasındaki dinamik ilişkinin izinde olacağımız bu yaz kampında temel olarak “Edebiyat geleneğinin bireysel ve kolektif bellekle ilişkisi nedir?” sorusunu ele alacağız. Çocukluk hatıralarının, savaşların, devrimlerin ve ölümlerin belleklerdeki izdüşümlerinin edebiyatta insana nasıl tekrardan yansıtıldığını inceleyeceğiz. Bellekte yer edinen anlatı öncesi deneyim ile yazıda geriye dönük olarak anlam yaratan anlatının birbiriyle ilişkisini tartışacağız. Bunlarla beraber, hocalarımızın işleyeceği dersler ve aramızdaki tartışmalarla, “Edebiyat bizlere kişisel ve toplumsal deneyimlerimizi hatırlatmak, onları canlandırmak, gerektiğinde de onlarla yüzleşmek konusunda nasıl bir güç verir, neleri ortaya çıkarmamıza ya da neleri gizlememize yardım eder? Bir ulusal hafızanın ‘yeniden’ oluşturulmasında, edebiyat nasıl bir aygıt görevi görür? Edebiyat hangi işlevselliği ile unuttuklarımız veya hatırladıklarımız arasında temsiliyet taşır?” gibi sorulara da cevaplar bulmaya çalışacağız. Edebiyatla, hafızayla ve toplumsal hafıza çalışmalarıyla ilgilenen herkesi kampımıza katılmak üzere Şirince’ye bekliyoruz.

Mine Söğüt

1 programı var

Detaylar

Solmaz Zelyüt

1 programı var

Detaylar

Emine Ayhan

1 programı var

Detaylar

Hakan Atay

6 programı var

Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.