Kamp Süresi

0 gün

Tarih

11 Ağustos 2021

Dilbilim Yaz Okulu

Dil yeteneği yüzyıllar boyunca insanı kalan canlılardan ayıran gözle görülür farklardan biri olarak kaldı. Uzunca bir süre dilin insana neden, nasıl bahşedildiği tartışıladursun, dünyanın yaşadığı ilk küreselleşme dalgasıyla bazı birbirinden ırak dillerin birbirini andırdığı anlaşıldı, ve çok geçmeden bir akademik disiplin olarak karşılaştırmalı dilbilim dünyamıza hasıl oldu. 18. yüzyılda dillerin birbiriyle ilişkisini inceleyen dilbilim zamanla çok geniş bir alana yayıldı, ve birçok farklı açıdan sorular duyulmaya başlandı. Bugün dilbilim alanında sorulan sorular nörolojiden felsefeye geniş bir alanda faaliyet göstermektedir.

Program dilbilim alanında bir giriş kursu olmak yerine, spesifik alanlarda yakın okumalar olarak tasarlanmıştır. Bu tartışmalar gerekli ön okuma yapıldığı takdirde gayet anlaşılır ve heyecan verici konular olacak, Türk Dillerinin sınıflandırılması alanında Tunguzca örneği, ya da afazi bozukluğunun bize insanların dil edinimi konusunda nasıl fikirler verdiği gibi konuları kapsayacaktır. Dilbilim geçmişi olan katılımcılar için de disiplinin farklı alanlarından örnekler görmenin yararlı olacağını düşünüyoruz. Dersler dışında da hocalarla tartışmaların devam ettiğini, ve bittabii bu konulara hapsolmuş olmadığımızı belirtmekte de fayda var.

Bu programa dilbilim geçmişi olmayanlar da katılabilir, ancak program öncesi iletilen okumaların yapılması herkes için zorunludur. Öğrenciler ön okumaları yaparak kendilerini hem dersi anlamaya, hem de derse müteakip tartışma seanslarına hazırlanmış olacaklar. Hararetli bir tartışmanın keyfine vakıf olanlar tepkisiz sınıf arkadaşlarının münakaşaya vurduğu darbeyi iyi bilirler, bu yüzden herkesin okumaları yapacağından eminiz.

Derslerin formatını ve içeriğini merak ederseniz, 2017’de yaptığımız Dilbilim Yazokulu’nun derslerine ve okuma listesine bu linktenulaşabilirsiniz.

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.