Kamp Süresi

7 gün

Tarih

13 - 20 Ağustos 2022

Beylikler Dönemi Anadolu: Siyasi Tarih & Kültürel Panorama

13-20 Ağustos 2022 | Arkhé Kampüsü

Programın akış ve tüm okumalarına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beylikler Dönemi'nin Siyasi Tarihi

Anadolu Beyliklerine hasredilmiş bu yaz okulunda, Hindistan’dan Endülüs’e uzanan bir kültürel yayılmanın en genç cephesi Anadolu’yu, bu küreselleşmiş dünyanın bir parçası, özgün bir ideolojinin tecessümü olarak ele alacağız. Anadolu İslam varlığının mihenk taşı olan bu dönemde bu medeniyetin beslendiği kaynakların, komşu kültür sahaları ile ticari ve diplomatik etkileşimlerin, mücadelelerin, ve uzlaşmaların izini süreceğiz. Bu bağlamda, süper güçlerin gölgesinde Beyliklerin hangi boşluklarda yeşerdiğini, birbirleri ile nasıl uzlaştığını, ve kendi iç siyasetlerini hangi fay hatları üzerinden tanımladıklarını okuyacağız. Diplomasi ve siyaset peçesinin ardında Beylikler trendine kılavuzluk eden fikirleri arayacağız. Alanın başat paradigmalarını, gazayı ve fethi, ortodoks ve heterodoks İslamı, ihtidayı ve Hıristiyanlığı ve en temelinde medeniyet nosyonunu yeniden düşüneceğiz

Beylikler Moğol egemenliğinin sınırlarını nasıl çizdi? Bizans serhaddında kartlar nasıl dağıtıldı? Hıristiyan tebaanın iç siyasetinin ve egemenlikle ilişkisinin doğası neydi?

Anadolu'nun Kültürel Panoraması

Bir dört yol ağzı olan Anadolu’da kesişen kültürel nüfuz, güç ve para ilişkilerinden münhasır bir Türk kimliğinin nasıl tevarüs ettiğini, bu kimliğin sınırlarının nasıl bir paradigmada, hangi katılımcılarla istişare edildiğini gözleyeceğiz. Anadolu’nun İslamlaşmasını, Türkçenin bir kültür dili olarak tarih sahnesine çıkmasını, bu süreçte sufi örgütlenmesinin, ticaret ilişkilerinin, dini referansların, ve dil mevhumunun detaylarını inceleyeceğiz. Dönem kaynaklarına dair yakın okuma atölyeleri ile genel bir çerçeve çizeceğiz. Bu çerçevenin içerisinde imparatorluk siyasetinin megafonunu susturarak, arketipal bir Aydınoğlu kentsoylusunun gözünden gündelik hayatın renklerini, onun 800 yıl önce ayak bastığı yolları arşınlayarak düşünmeye çalışacağız.

Anadolu Türkçesi Farsçayı nasıl egale etti? Aydınoğlu tüccarları neden Venedik kılık kıyafet modalarını takip ediyordu? Doğu Anadolu nasıl Müslüman oldu? Bizans köylüsü Türk hakimiyetini nasıl algıladı?

Yaz Okulu Müfredatı

Anadolu Beylikler Dönemi Yaz Okulu, her gün altı saat, toplamda yedi gün yoğun bir tempoda geçecek. Konvansiyonel derslik tebliğlerinin yanında, akşamlarımız ilaveten dönem kaynakları üzerine eğildiğimiz yakın okuma atölyeleri ile devam edecek. Bir günümüzün tamamını ise hocalarımız eşliğinde çevremizde bulunan Aydınoğlu mimari miraslarını gezmeye adadık.

Hedef Kitle

Yaz okulumuz her türlü meraklısı ve okuyucusuna açık olmakla beraber, başvuru sürecinde alana dair temellere sahip, ve/ya ilgili bölümlerde -tarih, sanat tarihi, mimarlık, edebiyat- okumakta olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerine öncelik verilecektir. 

Eğitmenlerimiz 

Evrim Binbaş | Universität Bonn

Patricia Blessing | Princeton University

Sara Nur Yıldız

Zeynep Aydoğan | Institute for Mediterranean Studies, FORTH

Zeynep Oktay | Boğaziçi Üniversitesi

Önemli Not: Yaz okulu ücretlerine günde 3 öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir. 

 

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.250,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Şahsi Çadır 1.550,00 TL