Kamp Süresi

7 gün

Tarih

10 - 17 Eylül 2023

Eğitmenler

6 eğitmen

Aşk'a Dair

Aşk konusunda söylenecek her şey söylendi mi? Yoksa hala söylenecek sözler var mı? Aşkımızı karşımızdakine nasıl iletiriz? Aşkın etrafında tarih boyunca pek çok soru sorulmuştur ve tabii aşk insanlara pek çok dert de çektirmiştir. Umutsuz aşk, platonik aşk, sonsuz aşk, dertli aşk… Kavuşunca aşkın bittiğine dair iddiaları hepimiz biliriz. Sanki aşkın içinde ona engel olması gereken bir şey var gibi. Arzu ise aşkla aynı şey değildir; her zaman birlikte ortaya çıkmazlar: Birini arzulayabiliriz ama ona aşık olmayabiliriz. Arzumuzun sürebilmesi için o kişinin çok özel koordinatlar içinde gözümüze görünmesi gerekir. İşte bu çerçeveyi bize fantazi sağlar. Fantazi sayesinde "gerçeklik" dediğimiz şeye baktığımız bir “gözlük” ediniriz. Fantezi, arzumuzu hem oluşturur ve sürdürür hem de onu sınırlar. Lacan bütün bunları birbirine bağlayan bir kavram ortaya atmıştır: objet petit a. Bu garip nesne aslında bildiğimiz hiçbir nesneye benzemez çünkü hem vardır hem de yoktur. Sokrates'te olan ve ona yönelik aşkı güdüleyen tam da bu nesnedir, o zamanki adıyla agalma. Bu derslerde Lacan'dan Sokrates'e, imkânsız aşktan tatminsiz arzuya, gerçeklikten kurguya doğru bir yörüngede hep beraber bir yolculuk yapacağız.

 

Sinan Canan – Nörobilimin Gözünden Aşk
Beynimiz aşkı nasıl deneyimliyor?

Özgür Öğütcen - "Aşk, Arzu, Fantazi"
Aşk: Aşkın paradoksları, çıkmazları.
Arzu: Arzu nedir? Arzu nasıl ortaya çıkar?
Fantazi: Dünyayı nasıl görürüz? Gerçeklik nedir?

Fidan Terzioğlu
Birinci oturum - Leylâ’yı Ararken Mevlâ’yı Bulmak

Aşkın içsel ve dışsal derinlikleri, Mevlâ’yı bulmayan aşkın farklı görünümleri; Mevlâ’yı aramak, aramamak, bulmak, bulamamak üzerine bir araştırma.

İkinci oturum - Beni Benden Alan Aşk
Benlik tasarımının aşk deneyimiyle geçirebildiği dönüşümler. Aşka düşmek, aşkın izini sürmek. Aşk sözcüğünü geçersiz kılan deneyimler.

Didem Doğan – Aşkın Psikopolitiği ve Makus Kaderi
Neden illa o? İlişkiler toplumsal ve politik etkilerle nasıl manipülasyona uğruyor? Aşk bundan payını alıyor mu?
İdeal insan arayışı: Aldanmak/ Aldatılmak
Aşkın Makus Kaderi: Ayrılık. Herkes gider mi? Yeniden aşık olunur mu? Aşk sürdürülebilir mi? Ayrılık acısının ilacı var mı?

Bülent Somay – Bir Şeyler Eksik
Ne aradığımızı bilsek bile onu bulmak mümkün mü?

 

Özgür Öğütcen

3 programı var

Detaylar

Sinan Canan

1 programı var

Detaylar

Fidan Terzioğlu

1 programı var

Detaylar

Didem Doğan

1 programı var

Detaylar

Bülent Somay

1 programı var

Detaylar

Celal Mordeniz

2 programı var

Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.