Kamp Süresi

7 gün

Tarih

02 - 09 Temmuz 2022

Arkhé Siyaset Yaz Okulu I

Arkhé Siyaset Yaz Okulu I | Temmuz 2022

Takdim

Arkhé Siyaset Okulu'nu özünde bir karşılaştırmalı tarih atölyesi olarak kurguladık. Bu bağlamda Türkiye’de çok sık rastlanmayan bir biçimde, ülkenin siyasi serüvenini onyıllar ölçeğinde paralellik arz ettiğini düşündüğümüz ülkelerin yanına yerleştireceğiz. Türkiye’ye özgü olduğunu düşündüğümüz ve bu sebeple bakışımızı daralttığımız pek çok konuda, uluslararası konjonktürü gözetmenin, yepyeni kıtaları ayağımızın altına sereceğini düşünüyoruz. Eminiz ki Tayland’ı az buçuk anlamak, gerçek Gladio’yu yakından tanımak, ve Malezya modelini incelemek, Türkiye’ye dair ayakları yere basan bir anlayış geliştirmemize vesile olacaktır.

Bu bağlamda cevabını arayacağımız soruların bazıları şöyle:

1920 ve 1930’lar: Ulus inşaası sürecinin Türkiye’ye özgü özellikleri var mı? Bu söylemler dünya genelinde nereye doğru gitti, Türkiye bu gidişattan hangi noktada ayrıştı?

    1940’lar: Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’na girmeyişi gerçekten İsmet İnönü’nün savaştaki yıkımı görmesiyle mi ilintiliydi? Ekmek kuyrukları yalnızca Türkiye’de mi oluyordu?

1950’ler: Kalkınma hamleleri ve çılgın projeler Adnan Menderes ve hükümetine mi özgüydü? Dünyada o dönemdeki kalkınma modelleri neydi? 1950’lerin şaşaalı kalkınma rüyaları hangi ülkelerde kanlı bitti?

1960’lar: Kurulamayan koalisyonlar dünyanın nerelerinde vardı? Kültürel açıdan hangi ülkeler 60’ları halen hazin bir nostaljiyle anıyor?

1970’ler: Sağ-Sol üzerinden bir iç savaşı yalnızca Türkiye mi yaşadı? Böylesi çatışmaların müsebbibi konusunda diğer ülkeler ne karara vardı?

1980’ler: Liberalleşme, devletçiliğin rafa kalkışı gibi konularda dünyanın hangi ülkeleriyle aynı trene bindik? Benzer ülkeler 80’lerle alakalı sonralarda neler hatırladı?

Kimler katılabilir, beklenti nedir?

Programımız siyaset ve tarihle ilgili herkese açık. Programın karşılaştırmalı yapısının her türlü akademik parkur ve bölüm arkaplanı için eşit derecede yeni -ve zorlayıcı- olacağına inanıyoruz, bu yüzden lise ile yüksek lisans arasında her seviyeyi kapsayacağız. Bu zorlayıcılık müfredat ile sınırlı olmayacak. Okuma listelerimizin yanısıra her katılımcımızdan bir mini-tez isteyeceğiz -ümidimiz o ki dileyenlerin eserlerini bastıracağız! Bu sayede katılımcılara siyaset üzerine akademik ya da polemik niteliğinde kaliteli yazı yazma alışkanlığı kazandırmayı umuyoruz. Programımızın Şirince'deki fiziksel ayağından evvel online buluşmalarımız olacak --online ayağın startını Mayıs'ta vereceğiz!

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.300,00 TL
Arkhe Çadır 1.400,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 1.950,00 TL