Kamp Süresi

6 gün

Tarih

21 - 27 Temmuz 2024

Eğitmenler

7 eğitmen

Anadolu’da Dervişlik ve Erenlik

(Arkhe'ye geliş 21 Temmuz, ayrılış 27 Temmuz'dur)

“Kalenderler, Haydariler, Camiler, Celaliler, Şems-i Tebriziler, Cavlakiler, Abdallar ve diğerleri. İslam toplumunun kıyısında duran heterodokslar ve heretikler, yani aşkın ve taşkın derviş toplulukları. İnançlarıyla, görünümleriyle, yaşayışlarıyla toplumu dışlayan bu toplulukların öyküsü her zaman ilgi çekmiş, haklarında olağanüstü bir edebiyat oluşmuştur.”

Ahmet T. Karamustafa’nın Geç Ortaçağ Derviş Toplulukları üzerine yazdığı kitaptan ilham alan bu kampta, Anadolu topraklarında toplumsal hayatı dışlayan ve günlük hayatlarını aşkın gerçeklik ile içkin bir diyalog halinde gerçekleştirmeye adamış çeşitli derviş meşreplerini inceleyeceğiz. Günün ilk yarısında multidisipliner bir bakış açısı ile dervişlerin ve erenlerin anadolu toplumunda bıraktıkları etkiyi farklı yönlerden ele alırken, günün ikinci yarısında ise tasavvuf eğitiminde merkezi bir rol oynayan “hal edinme” deneyimi üzerine yoğunlaşan atölyeler, sohbetler ve meşkler ile alternatif bir öğrenim hedeflenecek.

Gönül gözünün açılmasının bahsedildiği Tasavvufi anlatının bir parçası olarak Anadolu topraklarındaki derviş toplulukları,  aşkın olan ile günlük yaşamın içkin deneyiminin birleştiği yerde radikal bir diyaloğu temsil etmektedir. Günümüzün İslami anlayışın tektipleştirici bakış açılarına karşın bir antidot olarak halen farklı şekillerde devam eden dervişlik ve erenlik geleneklerini anmak, karşılaşacağımız canlar ile bu geleneğinin zenginliğini zevk etmek üzere bir araya gelmek niyetindeyiz. Siz de gelin hep beraber cem olalım!

 

Organizatör:

Yunus Cem Özbek

yunus.ozbek@naropa.edu

İçerik dışında başvuru ve kayıtla ilgili sorularınız için:

Paydaş Mehmed Gür, paydasmehmedgur@nesinkoyleri.org

 

 

 

 

 

 

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.