Kamp Süresi

6 gün

Tarih

21 - 27 Temmuz 2024

Eğitmenler

1 eğitmen

14. Yüzyıl Müziği: Ars Nova

(Arkhe'ye geliş 21 Temmuz, ayrılış 27 Temmuz) 

“Yeni Sanat” anlamına gelen Ars Nova terimi ilk kez 1320 lerde müzikteki yeni modaları anlatan risalelerde kullanılmaya başlandı. Gerçekten de 14. yüzyıl, başından sonuna kadar müzikte pek çok inovasyonun görüldüğü bir yüzyıl olmuştur. Notasyon gittikçe daha küçük değerler, senkoplar ve oranlı değerlerle zenginleşmiş böylece çok daha kompleks parçalar üretilebilir hale gelmişti. Enstrümanlar ve dans müziği el yazmalarında daha sık görülmeye başlamıştı.

Henüz hayattayken eserlerinin kitaplaştırılmasını sağlayan ilk besteci Guillaume de Machaut (1300-1377), Floransa’nın ünlü kör orgcusu Francesco Landini (1335-1397) ve çağdaşları üzerinden 14. yüzyıl müziğini çalışacağız. Vokal ve enstrümantal müzik pratiğinin yanı sıra dönemin formlarını, modal sistemini ve kompozisyon tekniklerini inceleyeceğiz.

Daha önceki eski müzik kamplarımızda olduğu gibi, konservatuvar ve diğer müzik bölümü öğrencileri, öğretmenlerinin yanı sıra ilgili amatörler başvurabilir. Dönemsel enstrümanla katılmak, ya da önceden Ortaçağ müziği çalışmış olmak gibi bir zorunluluk yoktur ancak aktif katılım için iyi nota bilgisi önem arz eder. Kamptan önce online toplantılar yapılacak ve materyal paylaşılacaktır. Katılımcıların ses rengi ya da enstrümanına göre önceden kararlaştırılan parçalara hazırlanarak gelmeleri beklenir.

Gotik mimarinin sivri kulelerinin bestelere de yansıdığı bu dönemi deneyimlemek, müziğin doğrusal bir şekilde basitten karmaşığa gitmediğini, trendlerin tarih boyunca değiştiğini bize en güzel şekilde gösterecek.

 

Eğitmen:

Ozan Karagöz

ozankaragoez@gmail.com

İçerik dışında, başvuru ve kayıtlarla ilgili sorularınız için:

Barbara Bakırcıoğlu, barbarabakircioglu@nesinkoyleri.org

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.