Kamp Süresi

7 gün

Tarih

23 - 30 Temmuz 2022

13. Yüzyıl Müziği ve Notre Dame Okulu

13. YüzyIl Müziği ve Notre Dame Okulu: Organum, motet, conductus ve enstrümantal müzik

Bu kampta 13. yüzyıl müziğini teorik ve pratik olarak ele alacağız. 13. yüzyılda Paris'in Avrupa'da önemli bir merkez olarak öne çıktığını görüyoruz. Bir önceki yüzyılda kurulan Paris Üniversitesi Avrupa'nin ilk üniversitelerinden biriydi ve uluslararası bir öğrenci profiline sahipti. Aynı zamanda Gotik mimarinin ilk örneklerinden biri olan Notre Dame Katedrali şehrin ortasında yükseliyordu. Mimaride oldugu kadar müzikte de önemli bir yere sahip olan Notre Dame, bünyesinde çalışan müzisyenler ile çoksesli müziğin dönüm noktalarından birine ev sahipliği yapmıştır. Genelde müzik tarihi dersinde kısaca bahsi gecen bu dönemi, orijinal notasyonuyla ve dönemin teorik bilgileriyle ele alacağız. Organum, erken motet, conductus gibi vokal formlari söyleyeceğiz, estampie gib enstrümantal formları ele alacağız. Gotik mimari ve sanat tarihi ile ilgili tartışmalar yapacağız. Kamp, müzik ögrencileri, ögretmenleri ve diger müzik profesyonellerine oldugu kadar, sesini kullanabilen, nota okuyabilen ve enstrüman çalabilen amatörlere de açiktir. Aktif katılım icin ses kullanımı ya da enstrüman çalımı önerilir, teorik kısımlar icin ise matematiksel düşünceye yatkınlık esastır.

Kamp tarihi: 23-30 Temmuz 2022 (23'ü giris, 30'u cikis olmak üzere)

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.250,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.450,00 TL
Arkhe Çadırı 1.850,00 TL
Şahsi Çadır 1.750,00 TL