Kamp Süresi

7 gün

Tarih

23 - 30 Temmuz 2022

13. Yüzyıl Müziği ve Notre Dame Okulu

13. YüzyIl Müziği ve Notre Dame Okulu: Organum, motet, conductus ve enstrümantal müzik

Bu kampta 13. yüzyıl müziğini teorik ve pratik olarak ele alacağız. 13. yüzyılda Paris'in Avrupa'da önemli bir merkez olarak öne çıktığını görüyoruz. Bir önceki yüzyılda kurulan Paris Üniversitesi Avrupa'nin ilk üniversitelerinden biriydi ve uluslararası bir öğrenci profiline sahipti. Aynı zamanda Gotik mimarinin ilk örneklerinden biri olan Notre Dame Katedrali şehrin ortasında yükseliyordu. Mimaride oldugu kadar müzikte de önemli bir yere sahip olan Notre Dame, bünyesinde çalışan müzisyenler ile çoksesli müziğin dönüm noktalarından birine ev sahipliği yapmıştır. Genelde müzik tarihi dersinde kısaca bahsi gecen bu dönemi, orijinal notasyonuyla ve dönemin teorik bilgileriyle ele alacağız. Organum, erken motet, conductus gibi vokal formlari söyleyeceğiz, estampie gib enstrümantal formları ele alacağız. Gotik mimari ve sanat tarihi ile ilgili tartışmalar yapacağız. Kamp, müzik ögrencileri, ögretmenleri ve diger müzik profesyonellerine oldugu kadar, sesini kullanabilen, nota okuyabilen ve enstrüman çalabilen amatörlere de açiktir. Aktif katılım icin ses kullanımı ya da enstrüman çalımı önerilir, teorik kısımlar icin ise matematiksel düşünceye yatkınlık esastır.

Kamp tarihi: 23-30 Temmuz 2022 (23'ü giris, 30'u cikis olmak üzere)

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.750,00 TL
Arkhe Çadırı 1.850,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.250,00 TL
Günü Birlik Katılım 450,00 TL