Murat Alat

Murat Alat, 1983 İstanbul doğumlu sanat eleştirmeni.

Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Halka İlişkiler Bölümünden lisan, Sinema Televizyon Bölümünden yan lisan ile mezun oldu.

Yüksek Lisansını aynı üniversitenin Kültürel incelemeler Bölümünde yaptı. Galatasaray Üniversitesi Felsefe Yüksek Lisans Programı’na misafir öğrenci olarak devam etti.

10. İstanbul Bienali’nde video projeleri sorumlusu, IKSV’nin yürüttüğü Fransa’da Türkiye Mevsimi etkinliğinde Görsel Sanatlar projeleri yardımcı koordinatörü, Vehbi Koç Vakfı’na bağlı ARTER’de proje yöneticisi, Garanti Bankası SALT’ta sergiler sorumlusu olarak görev aldı. 2021 yılında Bursa’da kuruculuğunu yaptığı İMALAT-HANE adlı güncel sanat mekanında 2023’e kadar sanat direktörü olarak çalıştı. 2015’ten itibaren sanat üzerine yazılar yazıp seminerler veriyor.

Yazdığı süreli yayınlar arasında Art Agenda, Hürriyet Kitap Sanat, ArtUnlimited, manifold.press ve Flash Art gibi mecralar bulunuyor. Ayrıca Berlinde De Bruycekere, Halil Altındere, Nevhiz Tanyeli, Ahmet Öğüt, Ebru Uygun üzerine yazdığı metinler sanatçılar için hazırlanan yayınlarda kitaplaştı.