Kubilay Barış Çelik

K. Barış Çelik

Lise yıllarında Radikal gazetesi okumaya başlamasından beri siyasete kafa yoran Barış, 2019 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olmuştur. Üniversitenin son döneminde bağımsız medyaya olan ilgisi nedeniyle Türkiye’nin önde gelen dijital medya platformlarından birinde muhabir olarak çalışmaya başlayan Barış, 2019 yazına kadar süren gazetecilik deneyimi boyunca dünya ve Türkiye siyaseti üzerine haberler kaleme almış, uzmanlarla programlar gerçekleştirmiş ve muhalefet partilerinin 31 Mart ve 23 Haziran seçim kampanyalarını sahada yakından takip etmiştir.

1 yıl süren gazetecilik deneyiminden sonra alanında İspanya’nın en tanınmış eğitim kurumlarından biri olan Universidad Carlos III de Madrid, Juan March Sosyal Bilimler Ensitüsü’nde Sosyal Bilimler üzerine yüksek lisansını Eylül 2021’de tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimi boyunca sekülerizm çalışmaları, toplumsal tabakalaşma (social stratification) ve güvenlik çalışmaları konularına yoğunlaşmış, niceliksel (quantitative) metotlar konusunda bilgisini geliştirmiş ve iki dönem boyunca “Peace, Security and Conflict Resolution” adlı bir derste öğretim asistanı olarak çalışmıştır. Barış’ın tezi Latin Amerika’da son 20 yılda LGBT haklarındaki genişlemenin bölgedeki Evanjelik grupların siyasal mobilizasyonu üzerindeki etkisi üzerinedir.

Barış 2020 yılında ABD üniversitelerine yaptığı tüm doktora başvurularının reddedilmesinden sonra uluslararası bir firmada Kamu Sektörü Danışmanı olarak çalışmaya başlamıştır ve halihazırda bu görevini sürdürmektedir. Akademik merakları halen devam eden Barış işini sevmektedir ve bu günlerde Türkiye bürokrasisini daha yakından tanımakla meşguldür.