Ceren Kalkan

Klinik Psikoloji Bilim Uzmanı, Hikaye Anlatıcısı, Yaratıcı Drama Lideri

İstanbul Kent Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitiminden "Yetişkinlerde Yaratıcılık ve Yaratıcılığa Alan Açan Oyun Kavramı" konulu proje ve liderliğini üstlendiği uzun süreli grup çalışmasıyla mezun oldu.​ Galatasaray Üniversitesi MBA programını "Assessment Center Uygulamalarının Terfi Sürecine Yönelik Değerlendirilmesi" konulu proje ve bir bankanın terfi sürecindeki yöneticileri ile yürütülen çalışma sunumları ile tamamladı.

  • Psikanalitik psikoterapiler ve uygulama prensipleri

  • Aktarım odaklı kişilik bozuklukları psikoterapisi

  • Duygu odaklı birey ve çift terapileri 

  • Bütüncül yaklaşımlı çift terapisi

  • Süre sınırlı psikodinamik psikoterapi

  • Travma müdahale eğitimlerini; Süpervizyon eşliğinde Sezgi Psikoloji Eğitim Kurumundan aldı.

Cinsel terapi eğitimini Marmara Psikoloji Eğitim Kurumu aracılığıyla Prof. Dr. Sultan Doğan'dan alan Kalkan, "Travma Dersleri" başlıklı eğitimi Klinik Psikolog Didem Doğan liderliğinde tamamladı; Akut, toplumsal, sosyopolitik, kuşaklaraşırı, erken çocukluk, çiftler ve ailelerde travmayı okuyabilme becerisi ile travma, beden ve vagus siniri yaklaşımı bu eğitimin önemli katkılarıdır.

Somatik Deneyimleme ile Cinsel Travmalarla Çalışmak eğitimine Ariel Giarretto liderliğinde katıldı. Jungiyen yaklaşımlı psikodrama eğitimine İstanbul Jungiyen Psikodrama/ Sosyodrama ve Grup Süreçleri Araştırma Enstitüsü'nde 

devam etmektedir. (Dört yıl ve üzerinde süren, tez çalışması içeren bir süreçtir.) 

Psikodinamik yönelimli sanat terapisi eğitimini Sem Akademi aracılığıyla Psikiyatr Dr. Hira Selma Kalkan'dan alan Kalkan, Hümanist ekol yönelimli dışavurumcu sanat terapisinin temelleri eğitimlerini Fransız Lape Hastanesinden aldı. EMDR 1. Düzey eğitimini Davranış Bilimleri Enstitüsünde tamamladı. Bütüncül yaklaşımla bireysel süpervizyon almaya devam etmektedir.

Kendi terapi sürecinde; dinamik ve hümanist ekol yönelimli bireysel terapiler, psikodrama, dans ve hareket grup terapilerinden geçmiş ve devam etmektedir.

İstanbul Drama Sanat Akademisi yaratıcı drama liderlik eğitiminden "Masaldrama" başlıklı proje ve yetişkin katılımcılarla yürüttüğü uzun süreli grup çalışması ile mezun oldu. Sanat terapisti ve hikaye anlatıcısı Judith Liberman'dan hikaye anlatıcılığı eğitimi aldı, sahne performansı olarak yetişkinlere yönelik masal geceleri düzenlemektedir. Profesyonel pilates eğitmenidir. Dans etmek, şarkı söylemek ve tiyatro kişisel olarak ilgilendiği, ruhunu besleyen hobiler olup; Doğaçlama tiyatro, ritim, tango, modern dans ve yunan dansları gibi çeşitli dans ekollerine yönelik dersler ve şan dersleri almaktadır.