Cengiz Arca

Tıp fakültesinden 2017 yılında mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda ihtisas eğitimi tamamlamıştır. Tez konusu olarak kişilik bozuklukları çalışmış olup ‘’Standardize Kişilik Değerlendirmesi Kısaltılmış Ölçeği ve Iowa Kişilik Bozukluk Taraması’nın Türkçe Geçerlik ve Güvenirliği’’ başlıklı tezini başarıyla sunmuştur. 2 yıl kamuda çalıştıktan sonra şu anda Kadıköy/Moda’da kendi ofisinde hastalarını kabul etmektedir.

İlgi alanları: DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu), depresyon, anksiyete bozuklukları, psikiyatrinin epistemolojisi, fenomenolojik psikopatoloji, BDT (bilişsel davranışçı terapi), dinamik psikoterapi

Tıp fakültesi eğitimi ve psikiyatri ihtisasının yanında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde sosyoloji eğitimi almıştır. 2019 yılından itibaren ‘’Psikiyatri ve Duvarın Ardı’’ isimli podcast kanalında yayınladığı bölümlerle yayın hayatına devam etmektedir. Yazmak Atölyesi’nde atölyeler yürütmektedir. Karşılaşmalar Dergisi genel yayın yönetmenidir. ‘’Depresyon Ne İşe Yarar?’’ adında bir kitabı bulunmaktadır.  Türkiye Psikiyatri Derneği ve Ankara Tabip Odası üyesidir. Türkiye Psikiyatri Derneği Medya ve Ruh Sağlığı, Psikiyatri ve Felsefe çalışma birimlerinde görev almaktadır. Evrimsel Psikiyatri çalışma birimi koordinatörlüğünü yürütmektedir.