Arkhé'de Bir Gün

Şirince'desiniz. Sabah kalktınız, o gününüz nasıl geçecek?

Sabah hava çok ısınmadan güne başlıyoruz. Ege havasında uyanmak pek de zor olmuyor. Kahvaltıdan sonra hemen derslere girişiyoruz. Dersliklere ayrılıp, öğlen saatlerine kadar ders yapıyoruz. Sabah dersleri günün en keyiflilerinden, çünkü herkesin zihni oldukça açık, arada verilen molalarda içilen çay kahveler de yardımcı oluyor. Öğle vakti gelince yemek yiyoruz. Bunun ardından ortak görevlerimiz oluyor, çünkü ortak yaşadığımız bu alanı yaşanabilir tutmak hepimizin görevi. Bu görevler içinde bulaşık, mıntıka temizliği, derslik temizliği gibi görevler var. Ortak alanlardaki su damacanaları, sağda solda bırakılan bardakları gruplar halinde değiştiriyor ve topluyoruz. Merak etmeyin, sizi yoracak veya sıkacak aktivitelerden ziyade, herkesle tanışmanız için bir fırsat, ve aynı zamanda ortak yaşamın gerekliliklerini öğreten bir deneyim bu.

Yaklaşık 30 dakika, ya da 1 saat alan göreviniz bittikten sonra, yaz okulunuzun programına göre değişen bir serbest zamanınız var. Bu aralıkta Şirince’ye gidebilir, kitap okuyabilir, ya da öğle güneşinden bir zeytin gölgesine sığınıp kestirebilirsiniz. Öğleden sonra derslerin ikinci seansı başlıyor. Yemek sonrası, öğlen sıcağında rehavete düşmemek için çayı kahveyi eksik etmeyin! Akşamüstü çıkan kekler de çayla çok iyi gider, bizden söylemesi.

Derslerde spesifik olarak tercih ettiğimiz bir sistem yok, yaz okulu koordinatörleriyle hocalar arasında kararlaştırılıyor. Ancak sorunuz olduğunda, ya da “bu ders şöyle daha iyi işlenebilir” diye düşündüğünüzde değişiklik yapabilecek esnekliğe de sahibiz.

Öğleden sonra olan dersler de bittikten sonra, akşam yemeği saatinden önce bir saat boşluğunuz oluyor. Bu aralıkta dersleri hazmetmek için zaman ayırmayı tercih eden çok kişi var. Dinlenmeniz için yarattığımız köşelerde oturup ders kritiği yapmak çoğu kişinin yapmaktan kendini alıkoyamadığı bir şey. “Sahi, Tansu Hoca psyxe derken neyi kastetmiş olabilir?”

Dersleriniz bitti. Üzerinizde tatlı bir yorgunluk var. Yemeğinizi yedikten sonra sosyalleşmeniz için en doğru zaman. Bütün gün derste öylesine çok yeni konu duydunuz ki, nereden başlasanız bilemiyorsunuz. Hocalar da sizinle aynı alanı paylaştığı için konuyu açmak bir sorun olmadı. Tansu Hoca da psyxeden ne kastettiğini açıllamak istiyormuş meğer.