Arkhé Günlükleri #1 : Karantina Günlerinde İnşaat

Sevgili Arkhé dostları,

Birçoğunuz soruyor; “Köyde durumlar nasıl? İnşaat devam ediyor mu? Yaza kadar yetişecek mi? Gelsek, gönüllü olarak çalışabilir miyiz?” 

Biz de sizin gibi eve kapandık, Arkhé’nin evine, Arkhé köyüne. Hal böyle olunca, hep bir elden köy inşaatına ara vermeksizin devam ediyoruz. Şu kasvetli günleri atlatıp yazın bir araya geldiğimizde sizi cıvıl cıvıl bir ortamda karşılamayı umuyoruz. Evden çıkamayanlar ve merak edenler için belirli aralıklarla yayınlayacağımız günceler ile sizi gelişmelerden haberdar edelim dedik.

İnşaata Mart başında start verdik. Şirince Köyü’nde eski usul kuru duvar (yani harç kullanmadan, taşları lego gibi birleştire birleştire ve sadece yer çekimi kuvvetiyle ayakta tutan geleneksel duvar biçimi) yapmayı bilen son ustalardan Raşit Usta ile çalışıyoruz.

Yaklaşık 60 metrelik bir istinat duvarı tamamlandı bile. Böylece köyümüzün ana arteri olacak kıvrımlı, sevimli bir patika/yol meydana çıktı.

Bu yolun sonunda, köyün hemen girişinden çatısını seçebileceğiniz ve derslerimizin bazılarının burada gerçekleşeceği bir çardağın altyapısını oluşturmakla meşgulüz şu günlerde. Yaz sıcağında kuzey esintisi ile üfül üfül esecek, tam karşısında soldan Şirince Köyü’nü sağdan ise tüyler ürpertici bir orman ve dağ manzarasını gören bu çardak, muhtemelen herkesin favori dersliği olacak.

Köyümüzün manzarası

Ana arterimizin hemen üst setinde çadırlarda kalacak katılımcılar için zemini düzledik; gölge yapması için ise çınar, çam ve manolya gibi birçok ağaç diktik. Önümüzdeki ay, bu çadır alanının zemini taş kaplanacak, yürüyüş yolları ve oturma köşeleri şekillenecek. Tabii geriye çadırların kendisini tedarik etmek kalıyor. Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi’nden alışık olduğumuz muşamba plaj çadırı yerine çok daha havadar ve sağlıklı yelken bezi veya kıl çadır bulmaya çalışıyoruz.

Müstakbel çadır alanımız

Yaklaşık 150 zeytin ve 20 incir ağacımız var. Arazimizin eski sahibi Şeytan Mehmet zeytin ağaçlarını uzun zamandır budamamış. Dolayısıyla ekip olarak ağaçların bakımını gerçekleştiriyoruz.

Ağaçlarımız canla başla budanıyor

Sonunda arazinin suyu oldu! Bu sayede çiçek ekimine başlayabildik. Yazın geldiğinizde sarı ve kahverenginin tonlarına bürünmüş kupkuru bir doğa yerine capcanlı bir çiçek bahçesi ile karşılaşacaksınız.

Bu çabamızı desteklemek isterseniz kendi arazimizin mahsulü, 0.5 asit oranına sahip soğuk sıkım Arkhé zeytinyağı satın alabilirsiniz. Unutmayın ki tüm yaptıklarımız sizlerden gelen destek ile mümkün.

Bugüne kadar gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz destek için size minnettarız! 

Yazın bir araya gelmeyi iple çekiyor, hepinize sağlıklı günler diliyoruz. 

Arkhé Ekibi