Kamp Süresi

7 gün

Tarih

30 Temmuz - 06 Ağustos 2022

Uluslararası İlişkiler Yaz Okulu

30 Temmuz- 6 Ağustos | Arkhé Köyü


Soğuk savaşı müteakip konjonktüre dair anaakım televizyondan en yüksek üniversite çevrelerine herkesin dilinde yükselen güç Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasında kurulmuş olan oyun var. 2022’nin en esas gündemi Ukrayna Savaşı dahi büyük resimci ağızlarda bu paradigmaya referansla var oldu. Arkhé Uluslararası İlişkiler Yaz Okulu’nun 2022 edisyonunda, 21. Yüzyılın “büyük oyunun” açılışlarını etüt edeceğiz.
Bir haftalık program kapsamında bu mücadelenin Avrasya ve Doğu Asya cephelerini incelemeye karar verdik. Ülkemizde Doğu Asya çalışmalarının güdüklüğü ve Türk Ostpolitikin demagojik doğası ışığında bir hayli lakaytça konuşulan bu önemli meseleleri global akademinin standartlarına yakınsar bir biçimde konuşmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu alanda dişe dokunur laflar söylemeye talip herkesi programımıza bekliyoruz. Peki, nedir bu alandaki trendy sorular?


Avrasya cephesi
Yüzyıl başında mülteci sıfatıyla modern Türkiye sınırlarını dolduran milyonların torunlarının hatıralarında hala canlı olduğu üzere imparatorlukların sahada siyaseten yıkımı mümkün. Peki imparatorluğun yönetsel belkemiğini oluşturan, ekonomiden diplomasiye her alanda siyasa üreten yönetici bürokrasi nezdinde imparatorluk ne anlama gelir? Bu bilişsel kategori nedir, reelpolitikte nerede vücut bulur, nereden gelir ve nasıl yıkılır? Somutlamak gerekirse, beş benzemezi bir araya getirip birinci dünya’ya kafa tutan Sovyet bürokrasisinin artıkları geriye nasıl bakıyor, daha da önemlisi bu hatıra şimdiyi ve geleceği nasıl şekillendiriyor? Berlin’den Kamçatka’ya multietnik bir makinenin kondüktörleri Rusya gibi çok daha monolit bir ulus devletin monotonluğuna nasıl sığabilir, sığamazsa ne olur?
Rusya'nın ekonomik ve askeri açıdan SSCB'nin bir gölgesi olduğu aşikar. Ancak Rus bürokrasisi buna ikna olmuşa pek benzemiyor. Pek çok çerçeveden bakıldığında ekonomik büyümeye ağırlık vermesi gereken Rus devleti neden agresyonu tercih ediyor? Rusya'nın ABD-Çin yol ayrımında Pekin'i tercih edeceği öngörülüyor. Batı bunun için neler yapabilir? Çin'in AB'ye uzanan koridoru işlevi gören bir Rusya nasıl bir güvenlik açığı teşkil ediyor?


Pasifik’te ne oluyor?
21. yüzyıl makro tarihinin belirleyici unsuru olacak Çin-Amerikan çekişmesinin pek çok cephesi belirlendi, siperler kazılıyor. Batı tarafınca ekonomik tetikçilik başlığı altında değerlendirilen Çin’in Latin Amerika ve Afrika yatırımları özellikle kolonyal çıkarlara göbekten bağlı Avrupa basınında yeni bir korku unsuru. Türkiye özelinde ise esas gündemimiz Modern İpek Yolu. Esasında çağ kapayıp çağ açacak türden ekonomik imaları olan bu azimli projenin irili ufaklı etkilerini Afganistan’da ve Karabağ’da gördük, gayretkeş analistler süratle askeri gelişmeleri bu paradigmada bir yerlere oturttu bile.
Peki soğukkanlı bir biçimde oturup düşündüğümüzde şu an ekonomik savaşın hangi aşamasındayız? Filler tepinirken hangi otlar ezilecek? Bir sonraki çatışmayı nereden bekleyeceğiz? İşin en özünde, ekonomik savaş nedir? Tarih bize ne söyler, ve tarihsel örneklere kıyasla bu ekonomik savaşı diğerlerinden ayıran nedir?

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.250,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Şahsi Çadır 1.550,00 TL