Kamp Süresi

6 gün

Tarih

31 Ağustos - 06 Eylül 2019

Türkiye Siyaset Tarihi Yazokulu

İçerik: Türkiye’nin mevcut durumuna baktığımızda birbirinden olabildiğine farklı sosyo-ekonomik gruplar görüyoruz. Bu insan grupları günlük dilde kullandıkları küfürlerden, tarihi hafızalarına; eş seçimlerinden, satın aldıkları araba markalarına kadar farklı kutuplarda bulunuyorlar. Tabi, dünyayı böylesine farklı gören insan gruplarının siyasi anlamda da birbirinden ayrılmamaları düşünülemezdi.

Bu yaz yapacağımız kampımızda, Türkiye halkının güncel durumundan hareket ederek, 20. yy’dan günümüze Türkiye’de yaşanan siyasi olaylara ışık tutacağız. Katliamlarla, krizlerle ve savaşlarla dolu geçmişimizi ziyaret ederek ulusalcıların anti-emperyalist söylemlerinin, muhafazakarların cumhuriyet karşısındaki hoşnutsuzluğunun ve Kürt hareketinin eline silah almasının arkasındaki tarihsel gerçekleri daha iyi anlayabileceğiz.

Kampımızda özellikle beş konuya odaklanacağız:

Jön Türkler- Erken Cumhuriyet --1920-1930

Cumhuriyet felsefesini derinden etkileyen Jön Türk hareketi üzerinden Erken Cumhuriyet dönemi

Türkiye Dış Politikası --1945-1955

Serbest piyasa düzenine atılan ilk adımlar

Milli Görüş+Akp Dönemi --1970-2019

Muhafazakar partilere bir dava veren Milli Görüş felsefesi üzerinden Türkiye’nin son 17 yılı

Sosyalist Hareket ve 1980’ler --1920-1980

Sokağı ve bir dönem aydınlarını etkileyen sosyalist akım ve 1980’lere kadar olan süreç 

Kürt hareketi --1990-2019

1990’larda silahla birleşen siyasi irade. Suriye ve Irak’taki gelişmelerden hareketle, Kürt hareketinin bugünü

Bu kamp üniversitede alabileceğiniz herhangi bir derse alışık olmayacağınız bir alternatif sunuyor. Günde altı saat dersimiz, akşamları hocalarımızla sohbetlerimiz ve belgesel gösterimlerimiz olacak. Bir haftanızı tamamen bu konuya ayırarak, bilgilerinizi tazeleyebilir, eve döndüğünüzde sizi haftalarca meşgul edecek sayfalarca notlarınız olabilir.

Sosyal Bilimler Kampüsü Olarak Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, Şirince’de Nesin Matematik Köyü’ne komşu olan bir alanda. Bu yıl Arkhé olarak Medrese’de Ağustos ayı boyunca sosyal bilimler üzerine yazokulları düzenleyeceğiz. Arkeolojiden antik tarıma, ekonomiden siyasete birçok program eş zamanlı yapılacak. Disiplinlerarası diyalogu canlandıracağını düşündüğümüz bu gelişme bizi oldukça heyecanlandırıyor.

Tiyatro Medresesi