Kamp Süresi

7 gün

Tarih

05 - 12 Ağustos 2021

Eğitmenler

7 eğitmen

Türk-Osmanlı Tarihyazımı Toplantısı

Tarihçi, elindeki malzemeye nasıl yaklaşır? Kendini bir geleneğin, literatürün içerisinde nasıl konumlandırır? Bizden önce yazılanlar bizim tarihe bakışımızı nasıl şekillendirir?

Tarih'in dedikodusu, Tarih'in kendisinden daha mı ilginçtir?

Klasik, Erken Modern, XIX. yüzyıl, Tanzimat, Modernleşme, Cumhuriyet...

Her biri Türk-Osmanlı tarihçiliğinde ayrı bir ihtisas sahası oluşturan bu farklı dönemleri kuşatan ortak sorulara, gündemlere ve yöntem tartışmalarına hasrettiğimiz 1 haftalık bir program kurguladık.

Meslekten tarihçilerin kariyerleri süresince karşılaştıkları metodolojik ikilemleri, tereddütleri, teorik ve pratik açmazları farklı akademik kulvarlardan öğrenci ve tarihçiler nezdinde paylaşabilecekleri eleştirel bir zemini hedefliyoruz.

Tarih'in siyaset ve popüler kültürün müdahalesi altında her gün yeniden kurgulandığı bir çağda, akademik tarih anlatılarının güç ve zaaflarını masaya yatıracağımız bir tartışmaya ev sahipliği yapacağız.

Hocalar

Ahmet Ersoy | Boğaziçi Üniversitesi

Baki Tezcan | University of California Davis

Y. Doğan Çetinkaya | İstanbul Üniversitesi

Doğan Gürpınar | İstanbul Teknik Üniversitesi

Talin Suciyan | Ludwig-Maximilians Universität München

Zeynep Aydoğan | Institute for Mediterranean Studies (FORTH), Crete

Zeynep Ertuğrul | Humboldt Universität zu Berlin

Ders programı, konu başlıkları ve okuma önerileri için tıklayın. 

 

Ahmet Ersoy

1 programı var

Detaylar

Zeynep Aydoğan

1 programı var

Detaylar

Talin Suciyan

1 programı var

Detaylar

Zeynep Ertuğrul

1 programı var

Detaylar

Doğan Gürpınar

1 programı var

Detaylar

Doğan Çetinkaya

2 programı var

Detaylar

Baki Tezcan

3 programı var

Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:40'da. Akşam 20.20'ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirinceden de ilk minibus 7:20’de. Selçuk'a son kalkış 21.00'ı bulabiliyor. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.