Kamp Süresi

7 gün

Tarih

26 Temmuz - 02 Ağustos 2021

Eğitmenler

2 eğitmen

Teorik Fiziğe Giriş

Arkhe’de bu yaz fizik biliminin en küstah altdalıyla uğraşacağımız yoğun bir hafta planladık. 2400 yıllık tarihiyle teorik fiziğin geçmişine ve geleceğine dair çıkarımlarda bulunmaya çalışacağız. Parçacık fiziği, görelilik ve kuantum mekaniği çerçevesinde gerçekleştireceğimiz derslerimizde katılımcılarımızın teorik fiziğin fenomenlerine vakıf olmalarını amaçlıyoruz. Teorik fiziğin yanı sıra günümüzdeki son gelişmelere ve zamanında evrenin işleyişi hakkında ortaya atılmış çığır açıcı teorilere de değineceğimiz Arkhe’de, alternatif bir eğitim modelinin ütopyasında, yapılacak sohbetleri heyecanla bekliyoruz. 

EĞİTMENLER

Altuğ Özpineci / ODTÜ 

"İnsanoğlu tarihi boyunca etrafında gördüğü maddenin neden yapıldığını, nasıl kendisini ve birbirlerini etkilediğini merak etti. 1800'lerin sonunda bu yana yapılan keşifler, maddenin iç yapısı anlamamızda oldukça yol kat etmemizi sağladı. Bu derslerde öncelikle geldiğimiz nokta özetlenecek: İlk atom modelinin oluşmasından başlayıp, parçacıkların standart modeline kadar gelişimini tartışacağız. Sonra CERN gibi merkezlerde hala cevabını aradığımız sorulara ve bunlar için olası cevaplara bakacağız."

Alper DİZDAR / İstanbul Üniversitesi

"Fizikçiler 20. yüzyıl başından beri doğanın kuantum kavrayışını geliştirme gayretindeler. Fizikçilerin çabasının hâlâ devam ediyor olması, kuantum fiziğinin yorumu üzerinde tam bir uzlaşı sağlamamalarından kaynaklanıyor. Bu çalışmada 20. yüzyıl boyunca fizikçiler arasında süren tartışmaları temel makaleler üzerinden ele alacağız."

Alper Dizdar

1 programı var

Detaylar

Altuğ Özpineci

1 programı var

Detaylar

Arkhé Kampüsü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.