Kamp Süresi

7 gün

Tarih

26 Temmuz - 02 Ağustos 2021

Eğitmenler

2 eğitmen

Teorik Fiziğe Giriş

Arkhe’de bu yaz fizik biliminin en küstah altdalıyla uğraşacağımız yoğun bir hafta planladık. 2400 yıllık tarihiyle teorik fiziğin geçmişine ve geleceğine dair çıkarımlarda bulunmaya çalışacağız. Parçacık fiziği, görelilik ve kuantum mekaniği çerçevesinde gerçekleştireceğimiz derslerimizde katılımcılarımızın teorik fiziğin fenomenlerine vakıf olmalarını amaçlıyoruz. Teorik fiziğin yanı sıra günümüzdeki son gelişmelere ve zamanında evrenin işleyişi hakkında ortaya atılmış çığır açıcı teorilere de değineceğimiz Arkhe’de, alternatif bir eğitim modelinin ütopyasında, yapılacak sohbetleri heyecanla bekliyoruz. 

EĞİTMENLER

Altuğ Özpineci / ODTÜ 

"İnsanoğlu tarihi boyunca etrafında gördüğü maddenin neden yapıldığını, nasıl kendisini ve birbirlerini etkilediğini merak etti. 1800'lerin sonunda bu yana yapılan keşifler, maddenin iç yapısı anlamamızda oldukça yol kat etmemizi sağladı. Bu derslerde öncelikle geldiğimiz nokta özetlenecek: İlk atom modelinin oluşmasından başlayıp, parçacıkların standart modeline kadar gelişimini tartışacağız. Sonra CERN gibi merkezlerde hala cevabını aradığımız sorulara ve bunlar için olası cevaplara bakacağız."

Alper DİZDAR / İstanbul Üniversitesi

"Fizikçiler 20. yüzyıl başından beri doğanın kuantum kavrayışını geliştirme gayretindeler. Fizikçilerin çabasının hâlâ devam ediyor olması, kuantum fiziğinin yorumu üzerinde tam bir uzlaşı sağlamamalarından kaynaklanıyor. Bu çalışmada 20. yüzyıl boyunca fizikçiler arasında süren tartışmaları temel makaleler üzerinden ele alacağız."

Alper Dizdar

1 programı var

Detaylar

Altuğ Özpineci

1 programı var

Detaylar

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.