Kamp Süresi

7 gün

Tarih

16 - 23 Temmuz 2022

Eğitmenler

2 eğitmen

Tabelacılık Yaz Okulu

16-23 Temmuz 2022 | Arkhé Kampüsü

Kampüsümüzü ve köyümüzü güzelleştirmek adına pratik yetkinlikler edinmek gayesiyle organize ettiğimiz bu programda, Dilruba Güneysu ve C.M. Kösemen eşliğinde: temel fırça tabelacılığı tekniklerini, materyal gerekliliklerini ve fırça tabelacılığının ülkemizdeki tarihini irdeleyeceğiz. Programımız, görsel tasarımcılara, tasarım öğrencilerine ve alanla ilgili herkese hitap etmektedir.

16-23 Temmuz aralığında Şirince’de yüzyüze gerçekleştireceğimiz programda, adı geçen hocalarımız ile teorik dersler ve pratik atölyeler icra edeceğiz. Dilruba Güneysu mentörlüğünde gerçekleşecek ilk atölye programın ilk üç gününü kaplayacak. Bu atölyede fırça, boya, aktarım teknikleri gibi temel teknik konuları ele alacağız, meselenin tipografi ayağında ise Roman, Gothic ve Casual yazı tiplerine dair temel bir giriş yapacağız. Üç günün sonunda katılımcılardan diledikleri bir scriptte bir bitirme projesi rica edeceğiz. Haftanın diğer yarısında, Kösemen, Istanbul tabelaları üzerine kaleme aldığı Kaybolan Şehir: 20. Yüzyıl İstanbul'undan El Boyalı Apartman Tabelaları ve Mimari Detaylar, (The Disappearing City: Hand-painted Apartment Signs and Architectural Details from 20th-Century Istanbul, 2018, Libra books) üzerinden tabelacılık mesleği ve ilkelerine dair teorik bir girizgah yapacak. Dersi müteakip iki günde katılımcılarımızla Selçuk beldesinin tabelalarının görsel belgelemesini yapacak, bu içerik üzerine yürüttüğümüz teorik tartışmalar akabinde, tabelalara bilfiil el atacağız. Süreç içerisinde Kösemen Hocamız kendi ekspertizine binaen görsel arşivlemeye dair eğitim verecek.

Eğitim Dilruba Güneysu ve C.M. Kösemen tarafından verilecek. Gerekli malzemeler tarafımızca temin edilecektir, Şirince’ye gelirken sadece canınızın sağlığını istiyoruz.

Önemli Not: Ücretlere günlük üç öğün yemek, konaklama ve ders materyalleri dahildir. 
 

 

Dilruba Güneysu

1 programı var

Mimarlık
Detaylar

CM Kösemen

1 programı var

Mimarlık
Detaylar

Arkhé Kampüsü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.350,00 TL
Arkhe Çadırı 1.450,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 1.950,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 950,00 TL
Günü Birlik Katılım 450,00 TL