Kamp Süresi

7 gün

Tarih

16 - 23 Temmuz 2022

Eğitmenler

2 eğitmen

Tabelacılık Yaz Okulu

16-23 Temmuz 2022 | Arkhé Kampüsü

Kampüsümüzü ve köyümüzü güzelleştirmek adına pratik yetkinlikler edinmek gayesiyle organize ettiğimiz bu programda, Dilruba Güneysu ve C.M. Kösemen eşliğinde: temel fırça tabelacılığı tekniklerini, materyal gerekliliklerini ve fırça tabelacılığının ülkemizdeki tarihini irdeleyeceğiz. Programımız, görsel tasarımcılara, tasarım öğrencilerine ve alanla ilgili herkese hitap etmektedir.

16-23 Temmuz aralığında Şirince’de yüzyüze gerçekleştireceğimiz programda, adı geçen hocalarımız ile teorik dersler ve pratik atölyeler icra edeceğiz. Dilruba Güneysu mentörlüğünde gerçekleşecek ilk atölye programın ilk üç gününü kaplayacak. Bu atölyede fırça, boya, aktarım teknikleri gibi temel teknik konuları ele alacağız, meselenin tipografi ayağında ise Roman, Gothic ve Casual yazı tiplerine dair temel bir giriş yapacağız. Üç günün sonunda katılımcılardan diledikleri bir scriptte bir bitirme projesi rica edeceğiz. Haftanın diğer yarısında, Kösemen, Istanbul tabelaları üzerine kaleme aldığı Kaybolan Şehir: 20. Yüzyıl İstanbul'undan El Boyalı Apartman Tabelaları ve Mimari Detaylar, (The Disappearing City: Hand-painted Apartment Signs and Architectural Details from 20th-Century Istanbul, 2018, Libra books) üzerinden tabelacılık mesleği ve ilkelerine dair teorik bir girizgah yapacak. Dersi müteakip iki günde katılımcılarımızla Selçuk beldesinin tabelalarının görsel belgelemesini yapacak, bu içerik üzerine yürüttüğümüz teorik tartışmalar akabinde, tabelalara bilfiil el atacağız. Süreç içerisinde Kösemen Hocamız kendi ekspertizine binaen görsel arşivlemeye dair eğitim verecek.

Eğitim Dilruba Güneysu ve C.M. Kösemen tarafından verilecek. Gerekli malzemeler tarafımızca temin edilecektir, Şirince’ye gelirken sadece canınızın sağlığını istiyoruz.

Önemli Not: Ücretlere günlük üç öğün yemek, konaklama ve ders materyalleri dahildir. 
 

 

Dilruba Güneysu

1 programı var

Mimarlık
Detaylar

CM Kösemen

1 programı var

Mimarlık
Detaylar

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 950,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 1.950,00 TL
Arkhe Çadırı 1.450,00 TL
Şahsi Çadır 1.350,00 TL