Kamp Süresi

7 gün

Tarih

03 - 10 Eylül 2022

Sözlü Tarih Atölyesi

Takdim

Geçmişe bütün ayrıntılarıyla nüfuz etmek mümkün müdür;
Tarihçi, geçmişi yaşandığı gibi aktardığını iddia edebilir mi?

Anlatısını oluştururken tarihçi kaynaklarla nasıl bir diyaloğa girer;

Kaynakların serüveni Tarih’e dahil midir?

Ölülerin izini sürmek, yahut yaşayanların tanıklıklarıyla cedelleşmek…

Hangisi daha çetrefillidir?

Akademik tarihçilikle toplumsal hafıza arasında nasıl bir ilişkisi vardır;

Tarihçiler geçmişi yaratabilir mi?

Arşiv belgelerinin suskun kaldığı neleri sözlü kaynaklar açığa çıkarabilir? 

“Sözlü Tarih” yaklaşımını merkeze aldığımız bu atölye süresince, katılımcılar hem tarihçinin elindeki kaynaklar (başlıca sözlü olanlar) hakkında tartışmalar yapacak, hem de sözlü kaynaklarla ilgilenmiş tarihçiler bu uğraşın pratikte nasıl bir tecrübe olduğunu aktaracak. 

Atölye kapsamında, söz konusu tartışmalar ve tecrübeler ışığında,

katılımcılar Şirince’de ufak bir sözlü tarih çıkartması yapma fırsatı da edinecek.

Program Akışı ve Okuma Listesi: https://drive.google.com/drive/folders/1xKxjbTyq7qrHHEKSZzAemZK1_VT3yWaW?usp=sharing

Sorularınız ve iletişim için:

Hamid İncidelen
hamidincidelen@gmail.com 

05387804200

Eren Cerrahoğlu
arkheproject.history@gmail.com 

 
 

 

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.250,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.450,00 TL
Arkhe Çadırı 1.850,00 TL
Şahsi Çadır 1.750,00 TL